» » » » » Wordpress'de video yayımla

Blog yazmak üzere birçok içerik yönetim sistemleri(CMS) bulunuyor. Herbiri birbirinin alternatifi olan bu sistemlerden basit ve kullanışlı olan wordpress' i kendi domainlerini(alan adı) alarak kullananların sayısı, diğer içerik yönetim sistemlerinin emekçilerini imrendiriyor olsa gerek. Wordpress'den bir hesap açarak bir blog sahibi olduysanız ve bloğunuza video eklemek istiyorsanız vodpod hizmetini kullanabilirsiniz.Peki bu nasıl oluyor?
Öncelikle ülkemizde dailymotion ve youtube sitelerinin kapalı olduğunu, youtube sitesinin diğer sitelere nazaran video zenginliğini bir de wordpress'in eklentisiz olarak desteklediği sitelerden googlevideo sitesinin tek başına ihtiyaçlara cevap vermediğini düşünürsek bu servisin kullanışlılığını anlarız.
Blogumuzun yönetici arayüzünde yaz sekmesini tıklıyoruz.Herhangi bir içerik yazmadan(yazarsanız ilerideki kısımlarda send to blog editor seçeneğini seçmelisiniz.) önce üst tarafta medya ekle kısmından ikincisini (video ekle) seçiyoruz. şöyle bir pencere açılıyor.ve biz wordpress düğmesine gönder ibaresini tıklıyoruz.Açılan pencereden install button yazısını tıklayıp dosyayı indirdikten sonra eklentiyi kuruyoruz.İE tarayıcımızı yeniden açtığımızda üst tarafta mavi renkli bir wordpress logosu çıkacak.Şimdi bu logoya tıklayarak açılan pencerede blog kullanıcı adı ve şifresini yazdıktan sonra title kısmına yazı başlığı, body kısmına yazı içeriği ardından kategori bilgisi de yazıldıktan sonra ekleyeceğiniz videonun siteden embed kodunu alarak enter an embed tag yazan kısma yapıştırıyoruz.
artık publish düğmesine tıklayarak videomuzu ve içeriğimizi yayımlayabiliriz.Ya da send to blog editor yazısına tıklayarak içeriği olduğu gibi yaz sayfasına aktarabiliriz.İsterseniz bu uygulamayı bookmarklet düğmesini sağ tıklayarak sık kullanılanlara ekleyerek de yapabilirsiniz.Eğer firefox kullanıyorsanız eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ