» » » » » » » » » » » » » XP ve birkac kullanisli ayar

Windows xp hala çok kullanılan işletim sistemlerinden biri.Uzun süre de kullanılacağı bir gerçek. Windows xp hakkında bir çok ayarın herhangibir yazılım kullanmadan kullanıcı tarafından yapılabilmesi için greyknight17 sitesinde sıkça karşılaşılan sorunların çözümlerine yer verilmiş.

  1. MSN anlık mesajlaşma programının kaldırılması: Denetim masası aracılığıyla kaldıramadığınız Windows Messenger yazılımının kaldırılması için yapmanız gereken şey çok basit.Başlat menüsünden çalıştır sekmesini tıklayıp "rundll32 setupapi,InstallHinfSection BLC.Remove 128 %SystemRoot%\INF\msmsgs.inf " tırnak içindeki ifadeyi çalıştır ekranındaki yazı kutusuna yapıştırmanız ve enter tuşuna basmanız yeterli.
  2. İnternet explorer'ın tüm sürümlerini kaldırmak: Microsoft her ne kadar Explorer tarayıcısının kaldırılmasını içerdiği bazı komponentlerden dolayı önermiyor olsa da, litepc.com sitesinden ieradicator isimli yazılımı indirerek Explorer'ı kolayca kaldırabilirsiniz.
  3. Windows'u hızlı kapatmak:Bazı yöntemler bulunmakta. öncelikle kapanış sesini kullanmıyor olmanız gerekir.Bunu yapmak için başlat, denetim masası, ses aygıtları, ses efekti aygıtlatlarından ses efekti tabına ulaşmanız gerekir.Windows kapanış sesini hiç biri olarak seçmeniz yeterli.Ardından yine başlat butonunu tıklayarak çalıştır sekmesine regedit yazarak kayıt defterini açıyoruz.Kayıt defterinin "HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control" kısmına kadar ilerliyoruz. "WaitToKillServiceTimeout" ifadesini bulup değerini değiştiriyoruz.Bu değer 100-200-300 olarak atanabilir.Ne kadar düşük olursa o kadar hızlı kapanır.
  4. Gereksiz dosyaların silinmesi: C:\Windows\Prefetch içerisindeki tüm dosyaları kontrol etmeksizin silebilirsiniz.Aynı kural C:\Windows\Temp için de geçerli.
  5. Gönder menüsüne sekme eklemek: Masaüstündeyken sağa tıkladığımızda gönder sekmesinin açtığı bazı kısa yolları görürüz. Bu kısa yollar üzerinde ekleme-çıkarma yapmak istediğimiz zaman C:\Documents and Settings\kullanıcı_isminiz\SendTo klasörüne gitmeniz gerekir. Buradan istediğiniz kısayolları silip, ekleme yapabilirsiniz.
  6. Xp'nin zip dosyalarını kendi dosyasıymış gibi göstermesini önlemek: Bir zip yazılımı kullanıyorsanız, zip dosyalarının windows tarafından normal bir dosya gibi açıyor olmasını istemeyebilirsiniz.Bunun için başlat, çalıştır komut satırına "regsvr32 zipfldr.dll" ifadesini yapıştırıp tamam'a tıklıyoruz.
  7. Kullanıcı saatlerini belirlemek: Pazartesiden cumaya kadar olan süre diliminde gün içinde bazı kullanıcı hesaplarının kullanılabileceği saatleri kısıtlayabilirsiniz.Başlat menüsünden çalıştır komut satırına "net user faydaliseyler /time:M-F,8am-10pm." gibi bir ifade yazmanız gerekir.Burada bildirgec bilgisayarda o oturumu açacak hesabın ismi oluyor. Sabah 8 den akşam 10 a kadar o bilgisayar üzerinde çalışabilir bir yetki verilmiş oluyor. 10 pm değil de 22:35 gibi bir saat de verebiliriz, bu 24 lük saat sistemine göre olan ayardır.
  8. Yeni yüklenmiş programların vurgulanması: Yeni bir program yükledikten sonra başlat menüsünden ilgili programın vurgulandığını görürsünüz.Bu bir çok kullanıcı tarafından rahatsız edici olarak algılanıyor.Bu durumu inaktif etmek amacıyla başlat, özellikler, başlat menü tabı, özelleştir, gelişmiş tablarından yeni "yüklenmiş programlar vurgulansın" seçeneğini kapatıyoruz.
  9. Sistem geri yükleme noktası oluşturmak: Sisteminizin bir nevi yedeğinin alındığı sistem geri yükleme noktaları xp açısından çok önemlidir.Sisteminiz sebebi belli olmayan bir şekilde hasar görebilir ve çökebilir.Örneğin bilgisayarınız açılırken f8 tuşuna bastığınızda "bilinen en iyi son konfigürasyona dön" işlemini yapabilmeniz için geri yükleme noktası oluşturmanız gerekir.Bunu elle yapmak için; başlat, tüm programlar, donatılar, sistem araçları, sistem geri yükleme menüsüne ulaşmanız gerekir.
  10. Rezerve internet hızını artırmak: Birtakım sebeplerden dolayı varolan internet bağlantınızın %20 si kadarının kırpıldığı bilinmektedir.Bunu istemiyorsanız değiştirme imkanınız var.Bunun için başlat, çalıştır, gpedit.msc,bilgisayar yapılandırıcısı,yönetim şablonları, ağ, Qus paket zamanlayıcısı, ayarlanabilen bant genişliğini sınırla, etkin, bant genişlik sınırı = 0, uygula, tamam.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ