» » » » » » » » Kablosuz ağınızın güvenliğini arttırın

Kablosuz ağların birçoğu daha önceden de olduğu gibi yeterince güçlü olmayan WEP şifrelemesiyle korunuyor. Yeni bir kablosuz ağ yönlendiricisi satın aldıysanız daha güvenli olan WPA2'den yararlanabilirsiniz. Ancak Windows normalde bu standardı etkinleştirmenize izin vermiyor.

İster dizüstü bilgisayarınızdaki entegre kablosuz ağ çözümü olsun, isterse PC'ye bağlanan USB ya da PCI kablosuz ağ kartı... WLAN kartlarını iki farklı şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunlardan ilki üretici tarafından geliştirilen yazılım, örneğin Intel PROset, diğeri ise doğrudan Windows üzerinden gerçekleştiriliyor. Kablosuz ağ kartının WPA2 standardını desteklemesi durumunda donanım üreticisinin geliştirdiği yazılım üzerinden sorunsuz bir şekilde bu güçlü şifrelemeden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Windows üzerinden doğrudan bağlantı için ise sistemde bir sistem güncellemesi yapmanız gerekiyor.

Bunun için http://support.microsoft.com/kb/917021/tr adresinden Doğrulama sonrasında indirebileceğiniz Kablosuz İstemci Güncellemesi'ne ihtiyacınız olacak. Güncellemeyi indirmek ve kurmak için orijinal bir Windows'un yanı sıra Service Pack 2 de şart. Kurulumu tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık kablosuz ağ özelliklerinden kimlik doğrulama için WPA2'yi seçebileceksiniz.

WPA2, güçlü bir şifreleme algoritması olan AES'in (Advanced Encryption Standard) de yardımıyla kablosuz ağlar için WEP'ten çok daha güvenli bir ortam sağlıyor. WPA2 ayrıca Hotspot'lara erişimi kolaylaştırıyor. Bilgisayar birden fazla SSID'yi tanıyor ve kullanabiliyor. Bu sayede bir kablosuz ağa bağlıyken diğerinde oturum açabiliyor. Dolayısıyla farklı ağlar arasında geçiş kolaylaşıyor ve bağlantı kalitesinde bir iyileştirme sağlanıyor. WPA2'den yararlanmak için hem kablosuz ağ yönlendirinizin hem de bilgisayarınızdaki ağ kartının WPA2 desteği sunması gerekiyor.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ