» » » » » » Laptoplarda donanım bileşenlerini hızlandırın

Dizüstü bilgisayarınızın bataryasının özellikle seyahatleriniz sırasında olabildiğince uzun süre dayanmasını istiyorsunuz. Oysa kablosuz ağ kartı ve modemler genellikle kullanılmadıkları halde etkin durumdalar ve güç tüketmeye devam ediyorlar.

Söz konusu donanım bileşenlerini Aygıt Yöneticisi üzerinden devre dışı bırakabilir ve yeniden etkinleştirebilirsiniz. Ancak bu son derece zaman alıcı bir işlem. Bunun yerine Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz bir komut satırı aracı olan devcon'dan yararlanabilirsiniz. Çalıştırılması gereken komutları batch dosyasına dâhil ettiğiniz takdirde gereksiz cihazları devre dışı bırakmak ya da etkinleştirmek için bu dosyaya çift tıklamanız yeterli.Bunun için şu yolu izlemelisiniz: http://download.microsoft.com/download/1/1/f/11f7dd10-272d-4cd2-896f-9ce67f3e0240/devcon.exe adresinden de indirebileceğiniz devcon.exe'yi üzerine çift tıklayarak, yazılımın iki farklı sürümünü içeren arşiv dosyasını boş bir klasöre açın. İ386 alt klasöründeki 32 bitlik sürümü Windows klasörüne taşıyın.

Sistem yöneticisi olarak oturum açtığınızda devcon'u doğrudan komut satırı üzerinden kullanabileceksiniz. Araçla ilgili bilgilere ulaşmak için --devcon-help--Komutunu çalıştırabilirsiniz. Komutlarla ilgili daha detaylı bilgiler için ise help parametresinin altından kullanmak istediğiniz komutun adını girin. Örneğin: --devcon-help-enable--Herhangi bir komutu çalıştırmadan önce etkinleştirmek ya da devre dışı bırakmak istediğiniz bileşene ait tanımı öğrenmelisiniz. Windows bileşenler için genellikle şifrelenmiş gibi görünen karmaşık tanımlamalar kullanıyor. Bilgiye ulaşmak için devcon-find-*->-C:\cihaz.txtkomutunu çalıştırın. Araç, tüm mevcut bileşenleri ve onlara ait tanımlamaları içeren bir metin dosyası oluşturacak. Bileşenlere erişmek için listeden onlara ait tanımlamalara ulaşmalısınız.


Örneğin Intel 3495ABG kablosuz ağ kartı için PCI\VEN_8086&DEV_4222&SUBSYS_10418086&REV_02\4&2803E7C1&0&00E2 kullanılmakta. Bu tanımın ilk bölümü diğerlerinden farksızsa diğer bölüm için *'i joker karakter olarak kullanabilirsiniz. Örneğin:--devcon-disable-PCI\VEN_8086&DEV_4222*--ile bir süreliğine kullanmanız gerekmeyen kablosuz ağ kartını devre dışı bırakabilir ve daha sonra devcon enable PCI\VEN_8086&DEV_4222*İle yeniden etkinleştirebilirsiniz. Yukarıdaki komutları komut satırı üzerinden her defasında yeniden çalıştırmak son derece güç. Oysa kendi batch dosyanızı hazırlayarak zaman kazanabilirsiniz. Not Defteri'ni çalıştırın ve gerektiğinde devre dışı bırakmak istediğiniz donanım bileşeniyle ilgili komutu bu dosyaya girin. Gelecekte sisteme yeni bileşenler eklediğinizde herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız tanımlamaları eksiksiz olarak girmeniz akıllıca olacaktır. Dosyayı WLAN-kapa.bat olarak Windows klasörü altına kaydedin. Daha sonra bileşeni yeniden etkinleştirmek için kullanacağınız dosyayı oluşturun ve bu kez WLAN-ac.bat olarak kaydedin. Her iki dosyaya ait kısa yolu masaüstüne taşıyın. Artık ilgili dosyaya çift tıklayarak gerekli değişiklikleri en kısa sürede gerçekleştirebileceksiniz.
YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ