» » » » » » » Messenger konuşmalarınız okunuyor olabilir

Milyonlarca kullanıcısı olan başta Windows Live Messenger olmak üzere Yahoo! Messenger ve diğer anlık mesajlaşma yazılımları, insanların en kolay ve hızlı bir şekilde birbirleriyle iletişimde kalmasına olanak tanır.

Kullanıcıların arkadaş listeleriyle olan konuşmaları ise genellikle bu yazılımlarca kayıt altına alınır. İstenildiği takdirde bu yazılımların konuşma kayıtlarını tutması elbette önlenebilir. Örneğin Windows Live Messenger'da konuşma kaydınızın tutulmamasını istiyorsanız şu yolu izleyebilirsiniz: Araçlar > Ayarlar > İletiler yolunu izleyin ve resimde de görmüş olduğunuz 'Görüşmelerimin geçmişini otomatik olarak sakla' kutucuğunun seçililiğini kaldırın.

Bunun yanında Windows Live Messenger ile beraber Plus! yazılımını da kullanıyorsanız, konuşma kayıtlarınızı silmek yerine bu kayıtları şifreleyebilmeniz de mümkün.

Bunun için Plus! seçeneğinden 'Tercihler...'e tıklayın. Ardından tepede yer alan sekmelerden 'Konuşmalar'ı ve soldaki sekmelerden 'Günlük şifreleme'yi seçin. Şimdi karşınıza gelen ekranda 'Yeni şifreleme parolası'nı göreceksiniz. Bu bölümde belirlediğiniz bir şifreyi girerek ve onaylayarak (doğrulayarak) Uygula butonuna basın. 'Sohbet günlüklerimi parola ile koru' seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Bu taktirde artık konuşmalarınız kayıt altına şifreli olarak alınacaktır ve sizden başka kimsenin bu konuşmalara ulaşması mümkün olmayacaktır.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ