Aslında sadece konuşma kayıtlarının değil, bazı önemli verilerinizin de şifrelenmesi gerekebilir. Bunun için internette bulabileceğiniz birçok yazılım mevcut.

Ancak temel ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek nitelikte olan WinRAR, şifreleme konusunda oldukça başarılı bir yazılım. WinRAR ile dosyalarınızı şifrelemek için için şifrelemek istediğiniz bir dosyaya sağ tıklayın ve 'Arşive ekle'yi seçin. Ardından açılan WinRAR penceresinin üst kısmında yer alan Gelişmiş sekmesine girin ve 'Parola Ayarla...' butonuna tıklayın.

Parolayı girin kısmına belirlediğiniz şifreyi girin ve 'doğrulama için parolayı tekrar girin' kısmına da bu şifreyi girdikten sonra Tamam'a basın. Ancak tam bu noktada bir hatırlatmada bulunmakta fayda var: WinRAR'da dosyaların şifrelenmesinin yanında dosya isimlerinin de şifrelenebilmesi mümkün.

Diğer bir deyişle dosyaların isimlerini de şifrelerseniz, bu WinRAR dosyasında yer alan hiçbir dosya bir başkasının görüşüne açık olmayacağından verileriniz için tam koruma sağlanır. Bu özelliği kullanmak için ise 'Dosya isimlerini şifrele' kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ