» » » » » » Son Kullanılan Öğeler'i hızlıca PC'den silme

Windows'un Başlat menüsünde yer alan Son Kullanılan Öğeler bölümü, enson açtığınız dosyaları listeleyerek bir dahaki erişimde bu dosyalara daha da kolay bir biçimde ulaşabilmenizi amaçlıyor. Fakat pratikte bu menü pek de kullanılmıyor.

Gereksiz öğelerden kurtulmanın vakti geldi. KayıtDefteri'nde yapabileceğiniz ayarlar sayesinde hem buradaki öğe sayısını belirleyebilir hem de burada listelenecek öğe tiplerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

İlk olarak »Başlat« menüsünü açın ve ardından »Çalıştır« komutunu verdikten sonra "regedit" yazıp [Enter]'a basın. Örneğin eğer MP3 dosyalarını listeden elemek istiyorsanız veya sadece MP3 dosyalarını listelemek istiyorsanız" HKEY_CLASSES_ROOT\.mp3" yolunu izlemeniz gerekiyor. Yine diğer biçimler için de bu biçime ait olan anahtara gitmeniz gerekiyor.Burada "Standard" öğesinin değerini okuyun. Örneğin MP3 için "mp3file". Bir sonraki adımda bu dosya türüne aitanahtara gidin: "HKEY_CLASSES_ROOT\ mp3file". Şimdi sağ kısımda "DWORD" veya "BINARY" tipindeki "Edit Flags" öğesinibulun. Eğer yoksa kendiniz »Düzen \ Yeni \ DWORD Değeri« komutu ile yenisini oluşturun. Çift tıklayıp bu öğeyi açın, »Taban« olarak »Onaltılık« birimini seçin. Değer olarak ise "00100000" verin. Eğer bu değer hâlihazırda mevcut ise buiki değeri bir "mantıksal VEYA" değeri ile birleştirmeniz gerekiyor veya hâlihazırda var olan diğer değerde değişiklik yapmanız gerekiyor. Artık HEX değeri olan her bitfarklı bir özelliği temsil edecek. Diğer bütün işlemler ise değerin tipine göre değişiklik gösteriyor: "DWORD" içinayrı, "BINAYRY" için ayrı bir prosedür.

DWORD DEĞERİ: Bağlantılarda hesap makinesi çok işinize yarayacaktır. Windows'un hesap makinesini açtıktan sonra »Görünüm \ Bilimsel« komutunu verin ve yukardan HEX değerini seçtikten sonra KayıtDefteri'nde yer alan değeri hesap makinesine girin. Ardından da »Or« butonuna basın ve "100000" yazın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta koyduğunuz diğer sıfırların dikkate alınmayacak olması. »=« işaretine tıkladıktan sonra yeni değeri görebilirsiniz. Şimdi Kayıt Defteri'ndeki »EditFlags«öğesine çift tıklayın ve yeni değeri buraya girdikten sonra »OK« ile işlemi onaylayın.

BINARY DEĞERİ: BINARY tipi için DWORDdeğerlerinde yapılan işlemlerden farklı bir işlem yapılıyor.Ayıklama Kayıt Defteri'nde yapacağınız ufak değişikliler ile burada listelenecek dosya tiplerini belirleyebilirsiniz.Burada Veya işlevini için "00 00 10 00" değerini kullanmak gerekiyor. Örneğin "mp3file" değeri "00 00 01 00" şeklinde olmalı. Windows tabanlı bilgisayarınızda "Bin"i seçtikten sonra "100" yazın ve ardından da »Or«a tıklayın ve bu defa da "1000" yazın.

Son olarak "="e tıkladığınızda "1100" sonucunu alacaksınız. Burada herhangi bir kayıt eklerken fazladan sıfır koymamayadikkat edin. Son olarak »Tamam« diyerek işlemi onaylayın ve Kayıt Defteri'ni kapatın. Yine benzer biçimde videolar veya diğer dosya tipleri için de bu adımları uygulayarak bu menüdeki öğeleri filtreleyebilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ