» » » » » » » Tanımadığınız kişilere özel bilgileri vermeyin

İnternetin hızla gelişmesiyle bu platformda kurulan arkadaşlıkların sayısı da hızla artmaya başladı. Hatta bazen internet ortamında tanışıp, daha sonra hayatlarını birleştirenlere de rastlıyoruz.

Ancak her ne kadar internetin mutlu sonla biten hikayeleri olsa da, hayal kırıklıklarının daha sık yaşandığını söylemek zorundayız.

Örneğin Chat odaları ve forumlar gibi sosyal platformlar, dünyanın dört bir yanında bulunan kullanıcıları bir araya getirir. Birbirlerinin dünya görüşünü öğrenen insanların bir kısmı birbirini daha yakından tanımayı tercih eder. Fakat kullanıcılar, hiç tanımadıkları bu insanlarla bir anda samimiyeti kurduklarına inandıklarında, bazen kişisel bilgilerini de hiç gerekmediği halde karşısındakine verebiliyor.

Oysa yazılı ve görsel medyada son yıllarda sıkça kendine yer bulan internet sahtekarları, internet üzerinden büyük vurgunlar yapabiliyor.

Hatta geçtiğimiz yıllarda bir üniversitede profesör olan bir kişinin internette tanıştığı bir bayan tarafından dolandırılması gündeme bomba gibi düşmüştü. Profesörle arkadaşlığını sanal ortamda ilerleten dolandırıcı, evlilik vaadiyle kurbanın tam 135 bin YTL'sini dolandırmıştı.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ