» » » » » » Ücretsiz yazılımlarla resim düzenleme

Hem pozlama hem de konu seçiminiz mükemmel, ancak arka plan için aynı şeyi söylemek zor. Arka planı değiştirerek fotoğraflarınızı bir sanat eserine dönüştürmek istiyorsunuz, ama Photoshop gibi profesyonel araçlar çok pahalı olduğu için yanına yaklaşılmıyor.


Adobe Photoshop gibi yazılımlar olmadan da bu tip işlerin üstesinden gelebilirsiniz. Paint.NET adlı ücretsiz araç, temel dijital fotoğraf düzenleme gereksinimlerini kolaylıkla ve en kısa sürede karşılayabiliyor. Akademik bir çalışmayla ortaya çıkan yazılım, birçoğu yalnızca ücretli alternatiflerde bulunan çeşitli araç ve özelliklere sahip. Bunlar arasında katmanlar ve filtreler de var. Yukarıda bahsedilen sorunu şu yollarla çözebilirsiniz:

İşaretlemek: İlk yapmanız gereken, arka planı seçmek. Bu noktada tıpkı Photoshop'taki gibi Magic Wand aracından yararlanabilirsiniz. Araç en iyi sonuçları, tek renkli arka plan konunun geri kalanından belirgin bir şekilde ayrıldığında üretiyor. [Ctrl] tuşunu basılı tutarak öncekilere yeni alanlar ekleyebilir, seçiminizi ters çevirmek için Invert Selection seçeneğini kullanabilirsiniz.

Temizlemek: Seçtiğiniz alanı çıkarıp atmak için Edit / Copy ve Edit / Paste in to New Layer seçeneklerini kullanın. Küçük katman penceresinden yardım alarak farklı piksek katmanlarını yönetebilirsiniz. Simge çubuğu üzerinden katmanlara yenilerini eklemek ya da gerekmeyenleri silmek elinizde. Ayrıca tıpkı Photoshop'taki gibi farklı katmanlardakileri birbirinden bağımsız olarak optimize edebilirsiniz.

Kontrastlar: Kontrastları güçlendirmek için ilgili katmanı işaretleyin ve Adjustments / Curve'e tıklayın. Fare yardımıyla ekrana gelen grafiği hafif bir S eğrisine dönüştürebilirsiniz. Karanlık kısımlar daha karanlık, aydınlık olanlar da normalden daha aydınlık bir görünüm kazanacak.

Boyut: Tüm değişiklikleri tamamladıktan sonra Image / Resize ile boyutla oynayabilir ve File / Save as'ten dosya biçimine karar verebilirsiniz. JPEG seçimi katmanların otomatik olarak birleştirilmesine neden oluyor. Bu yolla birden fazla nesne kullanarak çeşitli kolaj çalışmaları da yapabilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ