» » » » » » Gereksiz dosyalardan kurtulun

İşletim sistemi her altmış günde bir masaüstünü temizliyor ve ayrıca kullanılmayan simgelerin silinmesi yönünde kullanıcılara önerilerde bulunuyor. Tahmin edileceği gibi bu sıklık yeterli olmuyor.

Masaüstü Temizleme Sihirbazı'nın çalışma sıklığını değiştirebilir ya da sihirbazı tümüyle durdurabilirsiniz. Zaman aralığını değiştirmek: Başlat / Çalıştır menüsünden "regedit" komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın ve HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\CurrentVersion\Explorer\Desktop\CleanupWiz
anahtarına geçin. Days between clean up anahtarını açın. Söz konusu anahtar mevcut değilse Düzen / Yeni / DWORD değeri menüsünden bu anahtarı oluşturun. Taban alanından Ondalık'ı işaretleyerek Değer Verisi alanındaki değeri kolayca okuyun. Ondalık değeri kolayca değiştirebilirsiniz. Tamam'a tıklayın ve Dosya / Çıkışmenüsüyle Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.

Masaüstüne sağ tuşla tıklayın ve Özellikler'i seçin. Masaüstü sekmesine geçin ve Masaüstünü Özelleştir'e tıklayın. Masaüstü Öğeleri penceresinde Genel sekmesinde temizleme sıklığı hâlâ 60 gün olarak görünüyor ve yeni değer Kayıt Defteri'nden alınmıyor. . Aynı sekmeyi kullanarak söz konusu aracı tümüyle devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Masaüstü Temizlik Sihirbazı'nı 60 günde bir çalıştır'ın onayını kaldırmanız yeterli. Masaüstünü Şimdi Temizle ile sihirbazı kendiliğinden başlatabilirsiniz.

Sihirbazı devre dışı bırakın: Masaüstü Temizleme Sihirbazı'nın hiçbir kullanıcı tarafından kullanılamamasını istiyorsanız Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer anahtarına geçin ve Düzen / Yeni / DWORD değeri menüsünden "NoDesktopCleanupWizard" adlı yeni bir anahtar oluşturun. Bu anahtara çift tıklayarak Değer Verisi'ni "1" olarak girin. Değişiklik etkisini hemen gösteriliyor ve Masaüstü öğeleri penceresinden ilgili seçenekler kaldırılıyor. "NoDesktopCleanupWizard" anahtarının değerini "0" olarak değiştirerek ya da bütünüyle silerek, yaptığınız değişikliği geri alabilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ