» » » » » » » Yüksek CPU kullanımının nedenlerini öğrenin

Bilgisayarınız sürünüyor, işlemciniz yüksek sistem yükü nedeniyle güç anlar yaşıyor ve bilgisayarınızda hiçbir iş yapamayacak hale geliyorsunuz. Sorunun nedenleri nedir?

Aşırı yüksek CPU kullanımının olası nedenlerinden biri sabit disk erişimindeki bir sorun olabilir. Altı hatalı aktarım denemesinden sonra IDE/ATAPI sürücüleri hızı kademeli olarak son derece yavaş ve eski bir mod olan PIO'ya indiriyor ve sonrasında yeniden değiştirmiyor. Sorunun kaynağı manyetik diskteki hatalı sektörler olabilir.

Bilgisayarınızın yeniden hızlı DMA modunda çalışması için ilgili denetleyiciyi geçici olarak kaldırmalısınız. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows onu yeni bir donanım olarak tanıyacak ve gerekli sürücüleri kurduktan sonra standart ayarları etkin hale getirecek.[Windows]+[Pause] tuş bileşimi ile Sistem Özellikleri penceresini açın ve Donanım / Aygıt Yöneticisi'nden IDE ATA/ATAPI denetleyiciler'in yanındaki artıya tıklayın. İlgili denetleyiciye ya da IDE kanalına çift tıklayın. Gelişmiş Ayarlar sekmesinden bu IDE kanalı için hangi aktarım modunun etkinleştirildiğini öğrenin. Daha sonra Sürücü sekmesine geçin ve Kaldır'a tıklayın. Tamam ile işleme onay verin. Sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorun sabit diskin bağlı olduğu IDE kablosundaki bir hatadan kaynaklanabilir. İhtimallerden biri de sabit diskin jumper ayarlarının yanlış yapılmasıdır. Otomatik seçimi amaçlayan Cable Select yerine duruma uygun olarak Master ya da Slave'in seçildiğinden emin olun.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ