Geliştirilen yeni bir teknoloji, kablosuz ağların güvenliği için avuç dolusu para harcama dönemini bitiriyor.


Kablosuz ağların güvenliğini sağlamak her zaman için zor bir mesele olmuştur. Şifreli bile olsa kablosuz sinyallerin kırılabilmesi, hem sizin IP'niz üzerinden bağlananların suç işlemesi, hem de kablosuz ağınızdaki hassas bilgilere ulaşılması anlamına gelir. Üstelik bu işi yapmak için çok farklı yöntemler kullanılabiliyor.

Özellikle şirketler, hassas bilgileri koruma ihtiyaçlarından dolayı kablosuz ağların güvenliği için pek çok alternatif yöntem denediler. Özel pencereler veya duvarlarda kurşun bazlı metaller, binaların kablosuz ağının dışarıdan görünmesini engellese de bu tip yöntemler son derece pahallı. Fakat Japon araştırmacılar çok daha ilginç ve ucuz bir yöntem keşfettiler; boya!

Özel bir boya ile kablosuz ağları engellemek yeni bir fikir olmasa da, var olan güvenlik boyaları sadece sınırlı bir koruma sağlayabiliyordu. Demir açısından zengin oksit içeren boyalar 2007'nin Mart ayından beri kullanılıyor ve bu boyalar elektromanyetik dalgaları emerek, dışarı sızmasını engelliyor. Fakat var olan boyalar 48GHz frekansının üzerine çıkan kablosuz ağ dalgalarına karşı etkisiz. Günümüzde büyük firmaların, kablosuz ağ yapılarında 100GHz frekansından bile güçlü dalgalar kullandığı biliniyor. Tokyo Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir boya, oda sıcaklığında 182GHz frekansa kadar engellemeyi başardı. İşin en güzel yanı ise maliyetin çok düşük olması. Özel geliştirilen bu boyların bir kilosu sadece 14 dolara (yaklaşık 23,5 TL) geliyor.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ