» » » » » » Can sıkıcı güvenlik uyarılarından kurtulun

Office 2007'ye geçtikten sonra eski belgelerinizle sorun yaşamaya başladınız. Örneğin eski bir Access dosyasını açmaya başladığınızda veri tabanında bazı öğeler devre dışı bırakılıyor. İçeriği etkinleştirmek için Seçenekler menüsüne başvurmanız gerekiyor.

Office'in yeni sürümünün onları görüntüleyebilmesi için VBA içerikli belgelerin dijital olarak onaylanması gerekiyor. Buna karşın yerel kullanım için kendi sertifikalarınızı yaratmak elinizde. Bunun için Başlat / Tüm Programlar / Microsoft Office / Microsoft Office Araçları / VBA Projeleri için Dijital Sertifika'ya tıklayın. Sertifikanızın Adı alanına bir isim girin ve Tamam'a tıklayın. Şimdi de belge, tablo ve veri tabanlarınızdaki VBA projelerini bu dijital sertifika ile ilişkilendirmelisiniz. Bu işlemi bir Access veritabanı örneğinde şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

Veri tabanını açın ve Seçenekler'e tıklayın. Yararlanmak istediğiniz seçeneği etkinleştirin. Daha sonra Veritabanı araçları'ndan Visual Basic'e tıklayın. Daha sonra modülü seçin ve herhangi bir nesneyi açın. View menüsünden Project Explorer'ı görüntüledikten sonra ilgili VBA projesini işaretleyin ve Tools'tan Digital Signature'ı açın. Daha sonra Seç'e tıklayın ve VBA projesi için kullanacağınız sertifikayı işaretledikten sonra OK ile seçiminize onay verin. İletişim penceresini, Visual Basic'i ve yazılımı sonlandırın. Veritabanını yeniden açtığınızda da son bir kez Seçenekler'e tıklamanız gerekecek. Microsoft Office Güvenlik Seçenekleri iletişim penceresinde bu kez imza bilgisi de ekrana gelecek. Aynı kaynaktan gelen tüm belgelerin güvenilir olarak sınıflandırılmasını sağladıktan sonra Tamam'a tıklayın. Veritabanını yeniden çağırdığınızda sorun ortadan kalkmış olacak.


YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ