» » » » » » » » » Mouse kullanımının daha kolay hale getirilmesi

Mouse'u çok az da olsa hareket ettirmeniz bile çift tıklamanın başarısız olmasına ve üzerine tıkladığınız simgenin masaüstünde farklı bir yere taşınmasına neden olabiliyor. Bu durum zamanla fazlası ile can sıkıcı bir hal alıyor.

İşletim sisteminin ayarlarında değişiklik yaparak yüksek duyarlılık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Kayıt Defteri'ne piksel cinsinden bir değer girerek Windows'un istemli ve istemsiz hareketleri birbirinden ayırmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsünden Çalıştır'a tıklayın ve açılan pencereden regedit komutunu çalıştırın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop anahtarına geçin. Pencerenin sağındaki bölmeden DragHeight'a çift tıkladıktan sonra değeri 10 olarak değiştirin ve Tamam'a tıklayarak bu yeni düzenlemeye geçerlilik kazandırın. DragWidth değerini de aynı yöntemle 10 olarak değiştirin. Kayıt Defteri Düzenleyici'nden çıkın. Bu gelecekte daha az sorunla karşılaşmanızı sağlayacak.

Artık Mouse işaretçisini istemeden on pikselden fazla kaydırmadığınız sürece hareket Windows tarafından çift tıklama olarak algılanacak. Normalde dört piksel olan bu değer özellikle yüksek çözünürlük ve Mouse duyarlılığında oldukça düşük. Değişikliğin geçerlilik kazanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmiyor. Dolayısıyla bu ayarların konforunuzu artırıp artırmadığını hemen anlayabilir ve memnun değilseniz farklı değerleri deneyebilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ