» » » » » » » » » » » » » » » Eski sisteminizde yeni oyunları oynayın

Artık sisteminiz nasıl olursa olsun, yepyeni oyunları oynayabileceğiniz günler çok yakında.

Amerikan oyun firması Rearden yedi senedir oyun endüstrisinde devrim yaratacak bir konsept üzerinde çalışıyordu. Şimdi ise oyunları canlı olarak PC'ye aktarabilen nihai ürün GDC'de tanıtıldı.

OnLive ismindeki sistemin mantığı ise çok basit, fakat teknik açıdan son derece etkileyici: Tüm oyunlar ekran kartı, işlemci ve RAM gibi gerekli donanım altyapısını bünyesinde barındıran Rearden sunucularında çalıştırılıyor. Oyuncunun sadece istemci olarak OnLive sunucularına bağlanıp yeterli hızda internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Rearden, sunucu bileşenlerini her altı ayda bir en güncel teknolojilerle ile donatmak istediğini de ekliyor.

OnLive, San Francisco'daki Game Developers Conference (GDC) etkinliğinde sistemi basit bir MacBook ile gözler önüne serdi: Hayretler içine düşen gazeteciler Crysis'i MacBook'ta en yüksek detayda tamamen akıcı bir şekilde, takılmadan oynayabildi. Modern veri sıkıştırma tekniği sayesinde istemci ve sunucu arasındaki veri alışverişi sadece bir milisaniye sürüyor ve hatta çok oyunculu oyunları bile rahatsız etmiyor.

İnternet bağlantısı gereksinimleri bile nispeten makul: 1,5 MBit bağlantı hızıyla Nintendo Wii seviyesinde grafik kalitesi elde ediliyor; 4-5 MBit ise HD çözünürlükleri için yeterli oluyor.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ