Programı sisteminize kurduktan sonra kullanım detaylarına göz atabiliriz. Programı yüklediğinizde Windows saatinin bulunduğu bölümde programın simgesini göreceksiniz. Bilgisayarınızda yüklü olan yazılımların güncel sürümlerinin olup olmadığını kontrol etmek için ise bu simgeye sağ tıklayıp 'Scan for updates'i seçmeniz gerekiyor.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra ise programın simgesi yeşil bir oka dönüşecektir. Simge bu duruma geldiğinde program tarama işlemini bitirmiş demektir; o halde bu oka farenizin sol tuşuyla çift tıklayabilirsiniz; böylece kullandığınız web tarayıcı açılarak yazılımın veri tabanında bulunan ve sisteminizin ihtiyaç duyduğu güncel sürümlerin bir listesini göreceksiniz. Bu sayfada ekrana gelen yazılımların hepsi elbette sisteminizde kurulu olan yazılımlar; ancak siz büyük bir olasılıkla bu uygulamaların daha eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

Sisteminizde kurulu olan yazılımlarınızın sürümünü 'Installed Version: x.x.x' kısmından öğrenebilirsiniz. İlgili güncellemeyi bilgisayarınıza kurmak için ise yeşil oka tıklamanız yeterli.

Yazılımların güncel sürümleri dışında kullanmakta olduğunuz beta sürümündeki araçların da yeni bir sürümü yayınlandığında dilerseniz haberdar olabiliyorsunuz. Beta yazılımlarının listesi, ayrı bir listede gösteriliyor.

Yazılımın ayarlarına ulaşmak için ise yine Windows Saat'inin bulunduğu bölümdeki programın simgesine sağ tıklayın ve 'Settings'e girin. Results sekmesi altında güncelleme listesinin durumunu kendiniz manuel olarak belirleyebiliyorsunuz. Örneğin 'Show all programs, not just the ones that need updating'in yanındaki kutucuğu işaretlediğinizde bilgisayarınızda kurulu olan (güncel sürümü bulunmayan programlar da dahil) tüm programlar bu listede gözükecektir.

Bunun yanında 'Hide beta versions'ı seçtiğinizde ise beta programların yeni sürümleri listede yer almayacaktır. Customize Results'a tıkladığınızda da mevcut güncel sürümü bulunan ve listede yer alan programları isteğe göre listeden kaldırma şansına da sahipsiniz.

Sonuçların yer aldığı web sayfasına ulaşırken yazılım mevcut web tarayıcınızı kullanır. Ancak siz spesifik bir web tarayıcıyla bu listeye ulaşmak istiyorsanız 'Open results in'e girerek 'Custom Browser'ı seçip ilgili programı listeden seçebilirsiniz. Varsayılan olarak bırakmak için ise 'Default Browser'ı seçin.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ