YouTube'da video izlerken dikkat edin, bilgisayarınız virüslerle dolabilir!

Web 2.0 portalları zararlı dosya dağıtmak için çok elverişli. Güvenlik uzmanı F-Secure YouTube'da bulunan güncel bir örneğe karşı uyarıda bulunuyor.

Saldırganlar portalın üyesi gibi kendilerini tanıtıp YouTube'a video yüklüyorlar. Videoda mükemmel bir yazılım vaat ediliyor. Asıl zararlı dosyaya yorumlarda veya sağ taraftaki ek bilgi metninde link veriliyor ve dosya genellikle bir One-Klick dosya sunucusunda anonim olarak depolanıyor.

Ekran görüntümüz güncel bir örneği gösteriyor: Dosya linkini barındıran açıklama kullanıcının tıklama yoluyla dosyayı çalıştıracağını ortaya çıkarıyor. Tuzağı hazırlayan kişi dosyayı indirmeden önce olası problemleri önlemek için sizden koruma yazılımınızı devre dışı bırakmanızı istiyor.

Çok şey vaat eden, ücretsiz bir yazılıma gözü kapalı tıklayanlar ise hemen zararlı yazılımı sistemlerine bulaştırıyor. Zararlı bilgisayara bulaştığı anda onu sistemden kaldırmak genellikle problemli oluyor. YouTube örneğinin istisnai bir durum olmadığını basit bir Google-Araması gösteriyor.

Kaynak:chip.com.tr

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ