Web tarayıcısı, sözlük ve metin çevirici gibi önemli fonksiyonları bir arada sunan Epiri, internet gezintinize yeni bir boyut katmayı hedefliyor.

Ortalama bir internet kullanıcısının tüm ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan Epiri, her şeyden önce tam tekmil, hiçbir ekstra kuruluma gerek duymayan bir tarayıcı içermesiyle dikkat çekiyor. İçerisinde tarayıcının yanı sıra bir sözlük, bir de Google Translate altyapısına sahip metin çevirici gömülü olan Epiri, yeni sürümüyle daha derli toplu, sade arayüzlü ve kolay kullanımlı bir "internet asistanı" görünümünde.

Epiri'yi indirip kurduktan sonra, ihtiyacınıza göre adres çubuğunun sol üst köşesinden web tarayıcı, sözlük ve metin çevirici işlemleri arasında geçiş yapmak mümkün.


Aynı şekilde, yeni sekme açtığınızda da üç farklı seçenekten birini tercih edebiliyorsunuz. Ancak internet sayfası, sözlük sayfası ya da çeviri sayfası açmanızı sağlayan yeni sekme arayüzü, fazlasıyla boş ve özensiz görünüyor.Flash içerikleri görüntüleyebilmek için herhangi bir eklenti gerektirmeyen yazılım, ortalama miktarda Flash animasyon içeren video paylaşım siteleri gibi sayfalarda gezinirken bariz şekilde zorluk çekiyor.


Windows 7 dahil tüm Windows işletim sistemlerinde sorunsuz çalışan Epiri, tek başına tarayıcı özelliği ile ne Opera'ya, ne Firefox'a ne de Chrome'a kafa tutabilecek yapıda değil; en azından şimdilik.

Metin çevirilerini Google Translate ile gerçekleştiren Epiri'de, farklı servislerin de tamamlandıkça hizmete geçeceğinin ipuçlarını taşıyan bir çevirici seçeneği bulunuyor.Özellikle web sitesi çevirileri için hiç uğraşmaksızın kısayollarla sonuç görüntülemek, Epiri'yi, Google Translate'i çok daha verimli kullanabileceğiniz bir platform haline getiriyor.

Sözcük çevirisi yaparken, kelimeleri yazdığınız sırada altta eşzamanlı sıralanan öneriler de aradığınızı bulmanızda büyük kolaylık sağlıyor. Çeviri sonuçlarını tek sayfa, çift sayfa halinde ya da web sayfası düzeninde aşağı kayar şekilde görüntülemeniz mümkün.
Kelime çevirisi esnasında çıkan sonuçlar zengin bir tepside sunulsa da, aradığınız sonucu(örneğin basit bir Türkçe çeviri) bulmak o denli zor oluyor. Bu sorunu çözmek için sağ üstteki Menu tuşundan Extensions'a girerek, Dictionaries sekmesinden kullanmayacağınız tüm sözlükleri(İngilizce-Arapça gibi) Disable tuşuyla etkisiz hale getirmenizde fayda var.


Tek başına bir internet tarayıcısı olarak zayıf kalmasına rağmen, rakiplerine fark atacak kadar başarılı çeviri seçenekleriyle Epiri, yabancı blog ve siteleri sık gezen, çeviri programını ve web tarayıcısını ayrı pencerelerde açmak istemeyen kullanıcılar için oldukça ideal.
YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ