» » » » » » » Sandığımızdan da yakında

cep telefonu güvenlikMaalesef günümüz interaktif çağında, PC'lerin virüs derdi bir türlü bitmek bilmiyor ancak asıl tehlike sandığımızdan çok yakınımızda, cebimizdeymiş...

Northeastern Üniversitesi bilim adamları, cep telefonları ve virüsler ile ilgili bir araştırma yaptılar. Araştırmada kimlikleri gizli tutulan, dünya çapındaki tam 6 milyon cep telefonu kullanıcısının verileri değerlendirildi. Bilim adamları şu an için cep telefonlarının ciddi bir virüs sorunu olmadığını doğruladılar ama bunun birkaç sebebi var ve bu sebeplerin ortadan kalkması ise an meselesi. Bundan sonra kullanıcılar için sanılandan da zor zamanlar başlayacak gibi.

Uzmanlar sayısız yetenekleri nedeniyle, popülerlikleri ve cazibeleri gün geçtikçe artan akıllı telefonların şu an için kullanıcı sayısının çok fazla olmamasının virüs yazarlarını cepleri tehdit edecek bir yazılım geliştirmeye şimdilik teşvik etmediğini söylüyorlar. Akıllı telefonların pazar payı arttıkça cepler için yazılan virüs sayısının da bir anda çok büyük bir hızla artacağını iddia ediyorlar.

Akıllı telefonların pazar payının artmasıyla bazı mobil işletim sistemleri de yaygınlaşacak. Uzmanlar özellikle pazarda %10'un üzerinde pay elde eden işletim sistemlerinin virüslerin ilk hedefi olacağını ve şu anda hiçbir mobil işletim sisteminin sistemli virüs saldırına karşı hazır olmadığını hatırlatıyorlar. Bilim adamları cep telefonlarında, PC'lerdeki Windows işletim sistemine benzer bir pazar hakimiyeti oluşturulamayacağını fakat yine de aslan payını alan mobil sistemlerin yakın gelecekte kullanıcılarının virüs şikayetlerini duymaya başlayacaklarını iddia ediyorlar.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ