» » » » » » » » » Nokia N97 sonunda Türkiyede

iPhone'dan yapı olarak oldukça farklı olan N97'nin siyah ve beyaz olmak üzere iki rengi var. Bütün diğer özelliklerinden önce dahili klavyesiyle öne çıkıyor. Klavyenin sol tarafında bulunan navigasyon tuş takımı pratikte işleri kolaylaştırıyor. Yine de yön tuşlarına ait işlevler, klavye tuşlarına atanarak daha fazla tuş ya da daha büyük tuşlar için alan elde edilebilirdi. Bunun dışında sizin de tahmin edebileceğiniz gibi N97'nin dahili klavyesi internette gezinmek ya da SMS yazmak için ciddi bir kolaylık sağlıyor. Öte yandan klavyenin bir dezavantajı olarak 15.9 mm'lik N97'nin, 12.3 mm'lik iPhone'a kıyasla, 3.6 mm yani "ciddi şekilde kalın" olduğunu söyleyebiliriz. Bu kalınlık pek çok kullanıcıyı iPhone'a itecektir. iPhone ile kıyaslamaya devam edersek, arayüzde dikkat çeken yardımcı yazılımlar; yani widget'lar, kullanımı kolaylaştırırken iPhone fanatiklerine de göz kırpıyor. Tabii ki iPhone'da olmayan Flash desteği de bir diğer güzel özellik.

Tahmin edebileceğiniz gibi Nokia N97 multi-touch özelliğine sahip değil. Olamaz da çünkü bu özelliğin lisansı Apple'da bulunuyor. Bununla birlikte Apple ile kıyas kabul etmeyecek fotoğraf ve video kalitesine sahip, bu açıdan adeta "ışıldıyor". 5 Megapiksel çözünürlük ve Carl Zeiss Tessar lensle donatılmış üründe, ek olarak flaş işlevi için kullanılan iki adet güçlü LED bulunuyor. Otomatik odaklama özelliğine sahip kamera ile gerçekleştirdiğimiz çekimlerde, oldukça kullanılabilir sonuçlar elde ettik. Ayrıca fotoğraf ve videolara eklenen "geo tagging" sayesinde, o sırada bulunduğunuz bölgenin koordinatlarını ekleyebilirsiniz. Kısaca kamera özellikleri açısından N97, iPhone'a kıyasla üstün bir tablo çiziyor.

N97 mükemmel hafıza ve pil özelliklerine sahip. 32 GB dahili hafızayla donatılmış olan N97, yetmezmiş gibi bir de MiniSD kart için slota sahip. Dolayısıyla dahili 32 GB hafızayı 16 GB'lık bir MiniSD kartla 48 GB'a yükseltmek mümkün. Ses kalitesi olarak Nokia 5800 ile benzer özelliklere sahip olan N97, yine benzer şekilde dahili RDS'li FM radyosuyla iPhone 3G'yi kıskandırıyor. Pil konusunda da öne çıkan Nokia N97, 400 dk GSM konuşma, 320 dk 3G kullanma, 430 saat GSM bekleme ve 400 saat 3G bekleme süresi sunan pil özelliğiyle de kesinlikle takdire şayan bir telefon.

Nokia'nın OVI'si Apple Store'a rakip olarak öne çıkıyorsa da OVI, henüz Apple Store kadar güçlü olmaktan çok uzak. Nokia, özellikle N97 ile aradaki uçurumun kapanacağını düşünüyor. Ücretsiz Ovi.com üyeliğiyle içerik satın alma dışında fotoğraf ve video paylaşımı, ya da telefon rehberi yedekleme gibi işlevlere de sahip olabiliyorsunuz. Yine de OVI'nin Apple Store'la olan rekabetinde işi çok zor.

Sonuçta iPhone 3G ile Nokia N97'yi bire bir karşılaştırmak kolay değil. "Taşınabilir bilgisayar" konseptiyle kağıt üzerinde N97'nin pek çok üstünlüğü olsa da, iPhone'un sağladığı kullanıcı deneyimi de oldukça etkileyici. Bu bağlamda en iyisi, satın almadan önce bu ürünlere kısa da olsa bir göz atmanız. Size en yakın gelen ürün, zaten "onu alma beni al" diye bağıracaktır.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum: