» » » » » » » » 100 Çekirdekli İşlemci

100 Çekirdekli İşlemci

Tilera adlı adı çok fazla duyulmamış yarı iletken firması, 100 çekirdekli bir işlemci ürettiğini ve bunu önümüzdeki yıl satışa çıkaracaklarını açıkladı.

Tilera adlı bir yarı iletken şirketi 100 çekirdekli bir işlemci ürettiğini açıkladı. Bu işlemcinin Intel Nehalem-EX'lerden dört kat daha hızlı olduğu ve üçte bir oranında daha az güç harcadığı belirtildi. Tilera'nun yeni 100 çekirdekli işlemcisinin 2010 yılında satışa çıkacağı söyleniyor.

2007 yılında M.I.T.'den ayrılan kişilerce kurulan Tilera'nın ürettiği bu işlemci 40 nm mimarisini kullanıyor. Tilera'nın teknik bölümünün başındaki isim olan Anant Agarwal ürettikleri bu işlemcinin çok yönlü bir yapıya sahip olduğunu ve hiçbir özel ayar gerektirmeksizin her gün kullandığımız yazılımları çalıştırabileceğini söyledi.

Tilera'nın ürettiği işlemci Intel'in kullandığı x86 mimarisinden farklı bir mimariye sahip. Uzmanlar, günümüzde işlemcilerin hızını artırabilmek için saat hızını artırmaya çalışmanın artık geride kaldığını, üreticilerin işlemci hızını artırmak için çekirdek sayısını artırması gerektiği görüşünü paylaşıyorlar. Bu görüşü benimseyen Intel yakın zamanda 8 çekirdekli Nehalem-EX, AMD ise 12 çekirdekli Magny Cours (Opteron) modellerini piyasaya sürecek.

Kaynak:Shiftdelete

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ