Sony dijital fotoğraf makinasıYeni Sony α serisiyle saniyede 7 kareye varan çekim hızı. Ama hepsi bu kadar da değil.

Sony, en güzel anları ölümsüzleştiren ve fotoğraf çekmeyi bir tutku haline getiren α dijital SLR fotoğraf makinesi ailesini yeni α500 ve α550 ile genişletiyor. Yeni modeller, görüntüleme kaliteleri, kullanım kolaylığı ve geliştirilmiş yaratıcı seçenekleriyle, fotoğraf tutkunlarının beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Exmor CMOS sensörlü yeni α500 (12.3 megapiksel) ve α550 (14.2 megapiksel), kullanıcılarına zengin detaylar ve canlı renklere sahip, düşük grenli fotoğraflar sunuyor. α900'ün güçlü gren azaltma özelliklerini taşıyan bu gelişmiş sensör, yüksek kaliteli fotoğraflar ve hızlı çekim tepkileri için geliştirilmiş yüksek hızlı BIONZ işlemci tarafından yürütülen algoritmalarla çalışıyor.

Modellerin çarpıcı gren azaltma özelliği, mum ışığıyla aydınlatılmış zorlu mekânlarda bile ISO12800'e kadar varan yüksek hassasiyet ile etkileyici sonuçlar almayı sağlıyor. Yeni modellerin serbest stil çekim yapmaya olanak tanıyan "Quick AF Live View" özelliği, son derece hızlı ve hassas otomatik odaklamayla çok daha hızlı çekim tepkilerini destekliyor. Böylece hareket dolu anları yakalamak kolaylaşıyor.

Canlı önizleme modunda 4 fps'ye kadar sürekli çekim hızına ulaşılabilirken, optik vizörle 5 fps'ye kadar çıkılabiliyor. α550'de bulunan yeni "Hız Öncelik modu" ise çıtayı daha da yükselterek 7fps gibi bir çekim hızına ulaşmayı sağlıyor. Bu özellik sayesinde portre çekimleri yapılırken değişen ifadelerdeki ince ayrıntıları veya aksiyon içeren kareleri yakalamak oldukça kolay bir hale geliyor.

Sony dijital fotoğraf makinasıYüz Tanıma Teknolojisi (Face Detection) ile uyumulu bir şekilde çalışan "Quick AF Live View" özelliği, önceliği otomatik yüz odaklamasına ve ince detaylı poz/beyaz denge ayarlarına vererek tenin doğal ışıltısını yansıtan canlı ve güzel portreler elde etmeyi sağlıyor.

Birçok Cyber-shot modelinde bulunan Gülümseme Deklanşörü (Smile Shutter) ise, mutlu ve doğal gülümsemeleri yakalamak için "canlı önizleme modu"nda yüzleri tespit ederek, otomatik olarak çekim yapıyor.

Akıllı Tele Dönüştürücü düğmesi, kareyi tamamen dolduran yakın çekimlerde, fotoğraf makinesinin objektif aralığını genişletmek için imaj boyutunu hemen 1.4x ve 2x'ye çıkarıyor. Sony'nin bütün DSLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi her iki yeni modelde de, hangi objektif kullanılırsa kullanılsın, elde yapılan çekimlerde oluşan titreme etkisini 4 EV derecesine kadar önleyen güçlü bir optik görüntü dengeleme sistemi olan SteadyShot INSIDE özelliği bulunuyor.

α500 ve α550 ile yapılan çekimler bağlanan bir HD TV'de de izlenebiliyor. PhotoTV HD modu, berraklık ve gerçekçi renkler ile uyumlu BRAVIA LCD TV'lerde optimize edilmiş fotoğraf izleme olanağı sunuyor. HDMI girişi ayrıca herhangi bir uyumlu TV'de HD görüntü izleme olanağı veriyor. Ekrandaki görüntüler isteğe bağlı olarak sunulan kablosuz bir uzaktan kumanda (BRAVIA Sync ) ile kontrol edilebiliyor.

Fotoğraf makinesinin pil gücü artırmak istenirse, iki NP-FM500H pil tutan yeni VG-B50AM Dikey Kol kullanabiliyor. VG-B50AM Dikey Kol, α500 kullanıcılarına, piller arası otomatik değişim ve LCD ekranda yüzde olarak gösterilen güç düzeyi ile birlikte 2000 çekim kapasitesi (α550: 1900 çekim) sunuyor. Ek Deklanşör Bırakma Gecikmesi ve dual kontroller hem manzara hem de portre fotoğraflarında hassas ve rahat çekim sağlıyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ