» » » » » » » Windows 7 ne kadar hızlı

windows 7-logoWindows 7'nin sadece daha basit ve temiz bir Vista olmadığını, kaputun altında güçlün bir işletim sistemi olduğunu daha önce de belirtmiştik. Windows 7'nin en az bahsedilen ama en önemli özelliklerinden birisi çok çekirdekli işlemcilere sunduğu gelişmiş destek.

Bunun temelinde Kernel çekirdeğindeki geliştirmeler yatıyor. İşletim sistemi çok çekirdek için yazılmamış yazılımları parçalara bölemese de, uygun yazılmış yazılımları enerji ve performans açısından çok daha iyi yönetiyor.

Aynı donanım kullanılarak yapılan yabancı kaynaklı testlerde Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 kıyaslandığında Windows 7 oldukça başarılı oluyor ve Windows XP'ye göre büyük avantaja sahip. Ancak Windows Vista da güçlü donanım üzerinde yapılan testlerde ona yakın bir performans sağlıyor.

Araştırmacılar aradaki performans farkının Windows 7'nin işlem şeritlerini (Thread) kullanma metodundan kaynaklandığını belirtiyor.

windows 7Bu farkın arkasında Windows 7 kernel'inin aynı veriye iki işlemin birden erişimi engellemekte kullandığı metod var. Bir işlem şeridi, bir veriye erişmek istediğinde bu verinin erişime karşı kilitlenmesi gerekiyor. Eğer aynı anda iki işlem aynı veriye erişirse, veri üzerinde yapılacak değişiklikler işlemi bozar.

Windows 7'den önce bu işlem "Kernel dispatcher lock" tarafından yürütülüyordu. Bütün istekleri değerlendiren bu merkezi makam, aynı zamanda performans artışının önündeki en büyük bürokratik engel oluyordu. Binlerce işlem birden istek yağdırdığında darboğaz oluşuyor. Windows Server da bu yüzden 64'ten fazla işlemciyi kaldıramıyordu.

Windows 7 ile birlikte bu darboğaz ortadan kalkıyor ve performansın önü açılıyor. Ancak sunuculardan kullanılan Xeon işlemcilerle yapılan testlerde bu yeniliğin getirdiği performans artışının çok çekirdekli işlemcilerde, çekirdek sayısı arttıkça ortaya çıktığı görüldü.

Bununla birlikte az çekirdekli sunuculardaki performans artışı çok değil, çünkü eski mekanizma da burada gelen işlem isteklerini tıkanmadan işleyebiliyordu.

Kısacası yabancı kaynaklarda yer alan testlere göre Windows 7'nin çok çekirdekte sunduğu performans artışını çekirdek ve işlem sayısı arttıkça yaşayacağız. Yenilikler kendini Photoshop gibi sistem kaynaklarını bolca kullanan uygulamalarda gösteriyor.

Kendisini hemen gösteren önemli bir özellik ise güç tüketimi oluyor. Windows 7 kullanılmayan işlem şeritlerini kapatarak işlemcinin gereksiz yere elektrik tüketmesine engel oluyor. Bunun sonucunda da daha serin, daha sessiz ama güçten ödün vermeyen sistemler kullanıcılarla buluşuyor.

Kaynak:Chip

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ