» » » » Ne olacak bu kotaların hali?

İnternet kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi de kota. İnternet özgürlükler diyarı diye düşünenlerin önüne bir duvar gibi çıkıveriyor.

Günümüzde dosya boyutlarının artmasıyla birlikte düşük kotalar film ve müzik indirenlerin karşısındaki en büyük engel. Elbette korsandan bahsetmiyoruz, yasal indirme olanakları ve online medya alışverişi gelişiyor. Online oyun satın alan, indiren kullanıcılar yasalara uygun davranmalarına karşın, kota aşım ücretleri ya da hızın düşürülmesi moralleri bozuyor.

Uzun vadede ne olacak? Dünya çapında konuşuyoruz; rekabet bu kotaları ortan kaldıracak mı? Yoksa internet servis sağlayıcılar anlaşıp kotaları belli bir seviyede tutacak mı?

Ne yazık ki araştırmacı ve analistler uzun vadede kotaların kalkmasını değil, sınırsız seçeneklerden daha yaygın hale gelmesini bekliyor. Ama çelişkili gelişmeler de var, tam tersini işaret eden...

Kotalar iki türlü, küçük kota çok ucuza internet sunmak için hazırlanmış paketlerde var ve interneti e-posta ve sörf için kullananlara yönelik.

Geniş kotalar ya da sınırsız bağlantılar ise internetteki içerikten yoğun yararlananlar için; elbette fiyat farkı var.

Özellikle mobil internet altyapısının kısıtlamaları 3G türü internet bağlantılarında kotayı zorunlu kılıyor.

Japonya gibi ülkelerde bile gecenin ilerleyen saatlerinde artan video kullanımı bu tür bağlantıları zorlayabiliyor. Bu bağlantı hızlarının dünyanın en iyi bağlantıları arasında yer almasına karşı zaman zaman zorlanması da servis sağlayıcıların gözünü korkutuyor.

Sonuçta kısıtlı ama düzenli bir hizmet sunmak, sınırsız ama kesilme riski yüksek bir bağlantı sunmaktan daha iyi müşteri memnuniyetiyle sonuçlanıyor. En azından ISP'ler böyle düşünüyor.

KAYNAK:Chip

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ