» » » » » » » Daha ucuz işlemciler yapılabilir mi?

Illinois Üniversitesi'nden araştırmacılar güneş pilleri ve infrared kameralarda silikon yerine galyum arsenür kullanarak hem maliyeti düşürdüler hem de daha yüksek performans yakaladılar.

Elektronik cihazların hızlı çalışmasındaki en büyük etken onların çipleridir. Bu çipler de yonga plakalarından elde edilir. Yonga plakalarında kullanılan silikonun etkileri çok iyiyken bazı durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Silikon yonga plakalarının boyutları çok ince olursa kırılma gibi sorunlar yaşanabilir. Daha büyük bir yonga plakasında kalınlık daha büyük sorun haline gelir ve değişmesi gerekir, bu da ayrı maliyet demektir. Ayrıca yonga plakaları daha büyük maddelerden kablo testereleriyle kesildiğinden yüzeyinden pürüzler oluşabilir. Bu pürüzleri ortadan kaldırmak için de kullanılan kimyasal işlemler de maliyeti arttıran unsurlardandır.

Araştırmacılar ise yonga plakasını çok daha ince filmlerle desteleyen bir teknik buldular. Galyum arsenür kullanılan bu teknikle üretilen materyallerin kalınlıkları sorun olmuyor, böylece daha az maliyetle daha çok kullanışlı cihazlar ortaya çıkabiliyor.

Bu teknik bilgisayar çipleri için de kullanılırsa daha düşük fiyata daha hızlı bilgisayarlara sahip olabiliriz.

KAYNAK:Chip

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ