» » » » » Ağız kokusunun nedenleri

Agiz kokusunun nedenleriAğız kokusunun nedenleri

Ağız kokusu tek başına bir hastalık değildir, ancak önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

Herşeyden önce Ağız kokusu insanın kendisine ulan güven duygusunu zedeler. İsterseniz şimdi hem insanın kendisini, hem de çevresindekileri rahatsız eden ve bazı hastalıkların belirtisi olabilecek Ağız kokusunun nedenleri’nin neler olabileceğini beraberce inceleyelim.

  • Ağız boşluğunda yaşayan bakteri artıkları, dil sırtında yaşayan bakteriler ve sindirim kanalında biriken gazlar ağız kokusuna neden olabilirler.Ancak bunlar hastalık olmadığı için tedavi de gerektirmezler. Diş ve dilin fırçalanması, diş ipi kullanmak, ağız gargaraları ve sakız çiğnemekle geçerler.
  • Ağız kuruluğundan da kaynaklanabilir.Ağız kokusunu engellemek için sık sık su içilmelidir.
  • Diş çürükleri, diş eti iltihapları, eskimiş diş protezleri de ağızda koku yaparlar. Özellikle önemli ölçüde kokuya sebebiyet veren diş hastalıkları için mutlaka doktora gidilmeli ve diş bakımına önem verilmelidir. Eskimiş diş protezleri de ağızda besin birikimine neden olduğu için değiştirilmelidir.
  • Faranjit ve sinüziti olan kişilerde de bu nedenle ağız kokusu görülebilir. Özellikle sinüziti ya da burun tıkanıklığı olan insanlar gece ağızları açık yattıkları için ağız kuruluğu yaşarlar. Bu da bakterilerin üremesine neden olur. Çok su içilerek veya su içeriği çok olan sebze ve meyveler yenilerek bu engellenebilir. Çünkü su bakteri sayısının azalmasına yardımcı olur ve tükürük salgısını da arttırır.
  • Diyabet, böbrek yetmezliği, metabolizma bozuklukları gibi rahatsızlıklarda ağız kokusu görülebilir. Bunların mutlaka tedavisi gerekmektedir.
  • Ayrıca ağız kokusundan kurtulmak için kahve taneleri, portakal veya limon kabuğu emilirse bunlar kokunun geçmesinde yardımcı olabilirler.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

  1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, hemen deneyeceğim.

    YanıtlaSil