» » » » » » Bebek cinsiyeti belirleme

Bebek cinsiyeti belirlemeBebek cinsiyeti belirleme

Doğacak bebeğin cinsiyetini önceden belirlemek mümkün mü?

Hamilelik öncesi uygulanan bazı teknik ve yöntemlerle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi çabaları çok eski tarihlerden zamanımıza kadar hep ilgi çeken bir konu olmuştur.

Bu nedenle konu ile ilgili her toplumda anlatılan ve kullanılmasında fayda olduğu öne sürülen teknikler mevcuttur. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki, bu teknik ya da önerilerin bebeğin cinsiyeti belirleme konusunda etkili oluklarına dair kesin bir kanıt yoktur.

Örnek vermemiz gerekirse anne ya da baba adayının beslenmesi ile ilgili, cinsel ilişki şekli ile ilgili, ilişkiye girilmesi gereken günlerle ilgili çeşitli yöntem ve teknikler anlatılmaktadır.Ancak bunların hemen hemen hepsi sadece bir söylentiden ibarettir ve bebek cinsiyetini belirleme konusunda etkili olduklarına dair bir belge ya da delil yoktur.

Ayrıca sözü edilen yöntemlerin uygulanmasında etik olarak da sakıncalar bulunmaktadır. Herşeyden önce bebek cinsiyeti belirleme teknikleri ya da yöntemleri doğanın dengelerine aykırıdır.

Ailelerin genel görüşü de önemli olanın cinsiyetten öte doğacak bebeğin sağlıklı olması yönündedir. Esasında dünyaya gelen erkek ya da kız bebeklerin sayısı hemen hemen birbirine eşittir.

Bazı yöntemleri deneyerek istediği cinsiyeti elde ettiklerini belirtenlerin söylemleri tamamen bir tesadüften ibarettir. Kız ya da erkek elimizde toplam iki ihtimal olduğu için hangi yöntem denenirse denensin, %50 ihtimalle tutma şansı bulunmaktadır, hiç tutmaması zaten imkansızdır.Dolayısı ile bu tür hikayelere itibar etmemek gerekmektedir. Prekonsepsiyonel genetik tanı (PGT) dışında bebeğin cinsiyetini %100 doğrulukla belirleyebilecek hiçbir yöntem bulunmamaktadır, geri kalan yöntemlerin tümü ise zaman ve umut kaybından başka bir şey değildir.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ