Scrolling box

immobilizer nedirİmmobilizer nedir ?

İmmobilizer arabaların kontak (çalıştırma) sistemine takılan tamamen elektronik bir devredir. Bu devrenin birinci parçası aracı çalıştıran kontak anahtarının içerisindedir ve bu parça tamamlanmadan motorun çalışması mümkün değildir. Bu sebeble İmmobilizer olan arabalara, "düz kontak" yapılamaz ve çalınmaları immobilizer olmayan araçlara göre çok daha güçtür.

İmmobilizer'ın kullanımını engellediği, kilitlediği sistem de araçtan araca değişmektedir. Bazı araba markaları, immobilizer ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.

İmmobilizer özellikle yeni model arabalarda standart hale gelmekle birlikte, Türkiye'de halen pekçok yeni araç immobilizer'a sahip değildir. Fakat avrupa ülkelerinden İngiltere, ayrıca Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkan arabalarda immobilizer olması yasal bir zorunluluktur.

İmmobilizer'ın kullanımının yaygınlaşmasının en önemli nedeni araç hırsızlıkları olaylarında büyük ölçüde caydırıcı olmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75'lere kadar azaldığını göstermektedir.

Yorum

Daha yeni Daha eski