Scrolling box

Leonardo da Vinci hayatiLeonardo’yu tarif edebilmek, kelimelere dökebilmek nekadar mümkünse, elimizden geldiğince siz okuyucularımızla paylaşmaya çalışacağız.

Leonardo 1452-1519 yılları arasında yaşamış, İtalyan mucidi, matematikçisi, mimarı, mühendisi, anotomisti, müzisyeni, heykeltraşı ve ressamıdır.

Bir insanda bu kadar fazla sıfat, özellik nasıl birarada bulunabilir, bir insanı tanımlayabilmek için böylesine birbirinden farklı ve aslında birbirinden uzak tanımlar nasıl kullanılabilir? İşte bu bile Leonardo’nun büyüklüğünü ve onu anlatmadaki aczimizi anlatmaya yeterli.

Leonardo’nun en tanınmış ve herkesçe bilinen yapıtları “Mona Lisa” ve “Son akşam yemeği” dir. Rönesans sanatını zirveye taşıyan, yanlız sanatı ile değil, birçok alandaki çalışmaları, araştırmaları ve buluşları ile tanınan, dünyanın belki de gelmiş geçmiş en büyük dehalarından ve sanatçılarından biridir Leonardo. Öyle ki bu müstesna şahıs “ikinci milenyumun adamı” seçilmiştir.

Leonardo da Vinci Hayatı

Yasak bir aşkın meyvesidir Leonardo, bu ufak detay bile onun farklılığının bir simgesidir kimilerine göre. Bir çiftçi kızı Caterina ile bir noter olan Pieoro’nun evlilik dışı çocukları olarak Anchiano’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci’dir, Vincili üstad Piero’nun oğlu Leonardo anlamına gelmektedir. Kendisi eserlerini “lo Leonardo” yani “ben Leonardo” ya da sadece “Leonardo” olarak imzalamıştır. Dolayısı ile “Da Vinci Şifresi” ile yaygınlaşan “Da Vinci” kullanımı aslında hatalıdır.

Hakkındaki iddialardan biri de annesinin, babasına ait olan ortadoğulu bir köle olduğudur. Babası Leonardo’nun doğduğu sene ilk eşi ile evlenmiştir. Küçük Leonardo’ya bebekliğinde annesi bakmış, annesi başka biri ile evlendirilerek farklı bir kasabaya yerleşince, büyükbabasının evinde yaşamaya başlamıştır. Nadirende olsa Floransa’ya babasının yanına giderdi. Piero’nun ilk evliliğinden çocuğu olmadığı için aileye kabul edilmişti ancak, aslında amcası Francesco dışında Leonardo’nun seveni yoktu.

Vinci’de 14 yaşına kadar yaşamını sürdüren Leonardo, büyükbaba ve büyükannesinin ardısıra yaşamını yitirmesi üzerine 1466 yılında babası ile beraber Floransa’ya gitmiştir. O dönemde evlilik dışı doğan çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan, üniversite eğitimi alma şansı yoktu. Leonardo’nun yaptığı çizim ve resimleri babası o dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio'ya gösterince Verrochio onu çırak olarak yanına aldı. Leonardo Verrochio’nun atölyesinde sadece resim yapmayı değil, lir çalmayı da öğrendi, çok çalışkandı.

1482'de Floransa'yı terkederek Milano Dükünün hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilmiştir.

Leonardo, 17 yıl boyunca şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar Milano Dükü için çalıştı. Bu dönemde sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1485 - 1490 yıllarında doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin yanı sıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmaları yaptı, öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 - 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir.

1499’da Milano'yu terkeden ve yeni bir koruyucu (hami) aramaya başlayan Leonardo, 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat etti. Pek çok kişi için çalıştı, çoğu eserini yarım bıraktı. İnsanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşımıştı. 1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya döndü. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etti ancak çabaları sonuçsuz kaldı. Ancak çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bıraktı. 1506 yılında Leonardo, bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi'yle tanıştı. Melzi, hayatının geri kalanında onun en iyi öğrencisi ve en yakını oldu. 1490’da 10 yaşında iken korumasına aldığı ve Salai adını verdiği genç de 30 yıl boyunca onunla beraber olmuş, ancak öğrencisi olarak bilinen bu genç hiçbir sanatsal ürün üretmemişti.

1513-1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı. 1516’da koruyucusu Giuliano de' Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı. Paris’in güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşti. Leonardo'ya büyük hayranlık duyan kral, sık sık ziyarete gelir ve sohbet ederdi. Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı olmaktaydı. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terk etmişti.

Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında iken öldü. Kralın kollarında can verdiği de rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bıraktı. Amboise'daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Leonardo’nun fiziksel temastan hoşlanmadığı iddia edilir: “Üreme faaliyeti ve bununla bağlantılı olan her şey o kadar iğrençtir ki insanlar hoş yüzler ve duygusal eğilimler de olmasa kısa sürede yok olacaktır” sözü daha sonra Sigmund Freud tarafından analiz edilmiş ve Freud, Leonardo’nun frijit olduğuna hükmetmiştir. 1476 yılında, sevgilisi Verrocchio ile birlikte yaşarken 17 yaşındaki model Jacopo Saltarelli ile sodomist ilişki kurduğu gerekçesiyle adı bilinmeyen bir kişi tarafından suçlanmıştır. İki ay süren soruşturma sonucu, Leonardo’nun babasının saygın konumuna da bağlı olarak hiç şahit bulunamaması nedeniyle dava düşmüştür. Bu olayın ardından Leonardo ve arkadaşları Floransa’daki Gecenin Bekçileri isimli örgüt tarafından bir süre takip edilmiştir. Gecenin Bekçileri'nin İtalya’da Rönesans döneminde kurulan ve sodomizmin bastırılmasına yönelik faaliyet gösteren bir örgüt olduğu Podesta’nın yasal kayıtlarında da yer almaktadır.

Ayrıca, Leonardo Da Vinci'nin; Fransa'nın, kuruluşu çok eskilere dayanan (1099 MS) Sion Tarikatı'na 1510-1519 yılları arasında üstatlık yaptığı bilinmektedir.

Leonardo’nun çalışmalarından ve biyografisini yazan erken dönem yazarlardan anlaşıldığı üzere Leonardo dürüst ve ahlaki konularda duyarlı bir kişiydi. Hayata duyduğu saygı onun en azından yaşamının bir evresinde vejeteryan olduğunu göstermektedir.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski