Slayt nasıl hazırlanır?

Slayt hazırlayabilmeniz için temel yardımcınız Powerpoint programı olacak.Programı açtıktan sonra yeni slayt eklemek için ekle menüsünden yeni slayt sekmesini seçerek boş bir slayt, slayt çoğalt seçeneğinden de hazırlamış olduğunuz slaytın aynısından eklemiş olursunuz.İstediğiniz kadar çoğaltabilmeniz mümkün.

Slayt Tasarım

Biçim menüsünden slayt tasarımı tıklayarak sağ tarafta açılacak pencereden size uygun bir tasarım seçip, eklemek istediğiniz resim veya yazıları yazmaya başlayabilirsiniz.

Slayt düzeni

Yine Biçim menüsünden slayt düzenini seçerseniz sağda size sunulan düzenlerden uygun olanı seçerek sayfanızı oluşturabilirsiniz. Düzenin içinde yer alan resim, grafik, tablo gibi ifadeleri tıklayarak eklemek istediğiniz içeriği kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İsterseniz resmin üzerine tıklayıp mousela çekerek boyutunu ve yerini değiştirebilirsiniz.

Slayta arka plan eklemek

Slaytınıza arka plan eklemek için birkez daha biçim menüsünden arka planı tıklayın. Açılan küçük kutucuktan liste kutusunu açarak dolgu efektlerini seçin. Gradyan sekmesinden renk seçip gradyan görünümün şeklini belirleyip tamam demelisiniz.Dokusekmesinden istediğiniz bir doku seçebilir veya diğer doku tuşuna tıklayarak bilgisayarınızda bulunan bir resmi arka plan olarak seçebilirsiniz.

Burada seçtiğiniz resim veya dokular tüm sayfayı kaplayacaktır.Desen sekmesinden de aynı işlemleri yapabilirsiniz.Resim sekmesinden yine bilgisayarınızda olan bir resmi seçebilirsiniz. Seçtiğiniz resim tek olarak tam sayfayı kaplayacağı için büyük bir resim seçmeye dikkat edin.
İşlemleri yapıp tamam dedikten sonra başta açılan küçük kutuya tekrar döneceksiniz. Burada tümüne uygula derseniz yapmış olduğunuz tüm sayfalara uygulanacaktır. Sadece bu sayfaya uygulanması için uygula demelisiniz.

Slayt geçişleri

Slayt geçişi ile, hazırlamış olduğunuz slaytların peş peşe gösterimi esnasında slaytlar arası geçişlerini ayarlayacaksınız. Bunun için yukarıda slayt gösterisi menüsünden slayt geçişi seçeneğini tıklayın. Sağda açılan seçeneklerden bu ayarları yapabilirsiniz.

Animasyon ekleme

Slayt gösterisi menüsünden özel animasyon veya özel canlandırma seçeneğini tıklayın. Sağ tarafta bölüm açılacak efekt vermek istediğiniz resim veya yazıyı tıklayarak seçili hale getirin ve sağdaki pencereden efekt ekle seçeneği ile deneyerek uygun bir efekt seçin. Sonra tıklayınca mı yoksa önceki efektten önce veya sonramı başlayacağının ayarını yapın. Giriş yönünü seçin Altan mı, sağdan mı geleceğini belirleyin. Hızını ayarlayın ve bu işlemleri diğer slaytlarda da uygulayın.

Müzik Ekleme

Müzik veya ses efekti eklemek istediğiniz slaytı görüntüleyin. Ekle menüsünde Film ve Sesler'in üzerine gelin. Dosyadan Ses'i tıklatın, istediğiniz dosyayı içeren klasörün konumunu belirleyin ve dosyayı çift tıklatın.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ