Scrolling box

Thomas Edisonun hayatiEdison 84 yıllık ömrüne birçok buluş ve patent sığdırmayı başarmış, 19 ncu yüzyılın en büyük mucit, bilim adamı ve iş adamlarından biridir.

1847 yılında Amerika’da doğmuş ve yine Amerika’da 1931 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Henüz 10 yaşlarındayken kendisini fizik ve kimya kitaplarına vermiş, son derece meraklı ve yaratıcı bir çocuktu. Ailesine yardım edebilmek gayesi ile 12 yaşında tren garlarında gazete satmaya başlayayan Edison, bu dönemde yine bir bilim adamı olan Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı eserini okudu ve oldukça etkilendi. Bir yandan Faraday’ın deneyleri üzerinde çalıştı, diğer taraftan kendi deneylerine ağırlık verdi.

1868 yılında kendisine bir atölye kurdu ve aynı yıl ilk patentini elektirkli bir oy kayıt makinası için aldı. İcadı oldukça ilgi toplamasına rağmen kimse tarafından satın alınmadı. Parasının tümünü kaybeden Edison Boston’dan ayrılarak Newyork’a yerleşti. Ümitlerini kayıp etmişken şansı altın borsasında kullanılan telgrafın bozulması ile döndü. Telgrafı tamir eden Edison, yetkililerden telgraflı kayıt cihazları üzerinde geliştirme yapma önerisi aldı. Bunun üzerine Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu.Sattığı çok sayıda patent ile kısa zamanda hatırı sayılır bir servet edindi.

Döneminin en önemli bilimadamlarından Tesla, Edison’un kurduğu şirkette çalışmaya başladı.
General Electrics ismi size bir şey çağrıştırıyor mu? Bu gün dünyanın en büyük beş şirketinden biri olan General Electrics Edison’un kurmuş olduğu şirkettir.

İnsanlığa en büyük armağanı Ampüldür, böylece elektrik dolayısı ile de ışığın en ücra köşelere, her eve girmesine vesile olmuştur. 1883′de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Yorum

Daha yeni Daha eski