Göz tansiyonu tedavisiGenelde 40’lı yaşlardan sonraya ortaya çıkan ve halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen Glokom, göz içi sıvısının basıncının artması ve artan basıncın göz içerisindeki yardımcı sinirlere baskı yapması, zarar vermesi ile meydana gelir.

Basınç altındaki göz sinirleri yeteri kadar beslenemedikleri için görevini yerine getiremez ve bu sebeb ile görmede azalma meydana gelir. Hatta zamanında müdahale edilmez ise tam körlüğe bile neden olabilir.

Başlangıçta herhangi bir belirti göstermemesi, çok yavaş ilerlemesi, erken teşhis edilmesini zorlaştıran sebeblerden biridir. Ayrıca “göz tansiyonu tedavisi” nde temel sorun, genetik faktörler haricinde göz tansiyonuna neyin neden olduğunun bilinmemesidir. 40 yaş üzeri kişiler, şeker hastaları, romatizma hastaları, yüksek miyopisi olanlar, yakın akrabaları içerisinde göz tansiyonu hastası bulunanlar, uzun süre kortizon kullananlar, yüksek ya da düşük kan basıncı olanlar, kansızlık hastaları göz tansiyonu riski taşırlar.

Tıp teknolojisinde yaşanan son gelişmeler neticesinde artık “göz tansiyonu tedavisi” SLT (Selective Laser Trabeculoplasty) lazer ile de yapılabilmekte ve oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Peki SLT nedir?

SLT tedavisi, “göz tansiyonu tedavisi”nde bir devrim olarak kabul edilmekte , hastaya kolay ve çok rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. SLT göztansiyonu hastasının ilaç kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve hatta ameliyata bile çoğu zaman gerek kalmamaktadır.

SLT ile büzülmüş olan göz damarları genişletiliyor, düşük dozlardaki lazer enerjisi tıkalı göz kanallarının içine gönderilerek pigmen veya melanin gibi hedef hücreleri etkileyerek, bu hücrelerin yeniden canlılık kazanmasını sağlıyor. Bu işlemler yapılırken, normal göz dokusu da lazer enerjisinden zarar görmüyor.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ