Kac haftalik hamileyim ?Kaç haftalık hamileyim” sorusuna yanıt ararken, hamile kaldığınızı düşündüğünüz ilişkinin gerçekleştiği gün bir kriter olarak alınamaz. Tıp dünyasında ve terminolojisinde belli bir standart sağlayabilmek için, son adet kanamasının ilk günü hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Hamilelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer, bu ise 40 haftaya karşılık gelir. Dolayısı ile hamilelik dönemi hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı son adet kanamasının ilk günü kabul edilir.

Hamileliğin haftalar halinde takip edilmesi, doktorunuzla iletişiminizi de kolaylaştıracaktır.

Gebelik haftasının tesbiti çok önemlidir. Doğru tesbit edilmiş gebelik haftası ile bebeğin gelişiminin takibi ve doğum zamanı hakkında karar verilir. Bunun için son 3 aya yapılacak ultrason kontrolleri büyük önem taşır. Eğer son adet tarihinin ilk günü bilinmiyorsa yada adet düzensizliği varsa ilk 14 haftada yapılan ultrason ölçümleriyle gebelik haftası belirlenir.

28 günde bir düzenli adet gören kadında adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama olur. Bu durumda gebelik son adetin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra geliştiği söylenebilir. 5 haftalık gebelikten bahsedildiğinde, son adetin ilk gününden 5 hafta geçtiği anlaşılmalıdır. Gebeliğin hangi günde gerçekleştiği her zaman bilinemeyeceğinden, hesaplamalar standart olarak son adetin ilk gününden yapılır.

Ay olarak hesaplandığında 2 tür hesap vardır.Birincisinde ay 28 gün olarak kabül edilir ve buna göre gebelik 10 aydır.Ay 30 gün olarak hesaplandığında ise 9 ay 10 gün ki buda 9*30=270 ve 10 gün eklendiğinde 280 gün yapar. Gebeliğin ne kadarlık olduğundan bahsederken hafta üzerinden hesap yapmanızda fayda vardır.Önceden belirtildiği gibi ilk 14 haftada yapılan ultrasonun gebelik haftası tayininde büyük önemi olduğundan her gebe kadının bu haftalarda ultrason incelemesi yaptırmasında fayda vardır.

"Gebelik haftası hesaplama" yazımızı da inceleyebilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

1 yorum:

  1. Siteniz adı gibi çok faydalı bilgiler içeriyor, emeği geçenlere teşekkürler...

    YanıtlaSil