Sakal nasil cikarSakal nasıl çıkar” sorusuna verilebilecek ilk cevap testosteron hormonlarınızın salgılanma düzeyi ile alakalıdır. Yüzünüzde çıkacak sakal ve bıyık oranını doğrudan etkileyen ana etken testosteron seviyelerinizdir. Etken maddeleri içerisinde testosteron bulunan ilaçlar, bazen kadınlarda da yüzde tüylenmeye, bir başka deyişle sakal çıkmasına neden olabilir.

Köselik adı verilen ve kökeninde birçok nedene bağlı olabilen yüzde sakal çıkmaması ya da seyrek çıkması sorunu birçok yöntem yardımıyla çözülebilmektedir. Şimdi bu yöntemlerin bazılarından bahsetmeye çalışacağız.

Özellikle belirtmek isterim ki gelişim çağındaki delikanlılar biran önce sakal ve bıyıklarının çıkması için heveslenirler. Önceleri çekici gelen bu durum, hergün traş olmak zorunda kalınca çekilmez bir işkence haline gelebilmektedir. Dolayısı ile bu durumdaki arkadaşlara 20 yıldır hergün traş olmak zorunda kalan bir ağabeyleri olarak, herşeyi zamana bırakmalarını ve çok fazla acele etmemelerini öneririm.

Sakal nasıl çıkar ?

  • Kaliteli bir traş bıçağı yardımı ile haftada en az iki üç kez, yukarıdan aşağıya olacak şekilde tek yönde traş olmanız kök hücrelerin tüy uzamasında kullandıkları enerjiyi, köklerin güçlendirilmesine ayırmasını sağlayacaktır.
  • Yüzünüzde kısmi tüylenme var ise dövülmüş sarımsağı, yüzünüzde masaj yapar gibi yedirmeniz yine kök hücrelerin güçlenmesine neden olacaktır.Ancak bu yöntemi haftada iki kereyi geçmeyecek şekilde yapmakta fayda var.
  • Hemen her yerde bulabileceğiniz sakal çıkarma losyonları da bu konuda size yardımcı olabilir. Herşeyi dozunda kullanmak gerektiğini bir kez daha hatırlatmadan geçemeyeceğim.
  • Bu yöntemleri denediniz ve istediğiniz verimi alamadınız, son çare olarak uzman bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

4 yorum: