Scrolling box

Karbonhidratli yiyeceklerVücudunuzu bir otomobile benzetecek olursanız, bu otomobilin yakıt kaynağı da hiç şüphesiz karbonhidratlar olacaktır. “Karbonhidratlı yiyecekler” vücudumuzun bir numaralı enerji kaynağıdır. Uzmanların tavsiyeleri incelendiğinde, günlük alınan kalori miktarının en az %55 ila %60’ı “karbonhidratlı yiyecekler” den oluşmalıdır.

Karbonhidrat dendiğinde ilk akla gelen besin maddelerinin başında şüphesiz şeker gelmektedir. Şeker vücumuza yüksek miktarda kalori sağlar ; ancak içeriğinde herhangibir vitamin ya da mineral bulunmadığından dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle beynin tek besin kaynağı şekerdir.

Bir değer karbonhidrat kaynağı da nişastadır. Nişasta daha çok bitkisel besin kaynaklarında bulunur. Nişasta içeren “karbonhidratlı yiyecekler” e örnek vermemiz gerekirse; buğday, patates, pirinç, muz yer fıstığı, havuç ve mısır sayılabilir.

Lifli gıdalar da önemli karbonhidrat kaynağıdırlar. Dünya çapında yapılan araştırmalar günlük alınması gereken lif miktarının 20-35 gram civarında olması gerektiğini göstermektedir. Lifli karbonhidrat içeren gıdalara örnek vermemiz gerekirse Buğday kepeği, esmer pirinç, arpa, lahana, pancar, şalgam, karnabahar, sebze ve meyve kabukları, yulaf, baklagiller, bezelye, havuç, pirinç kepeği,turunçgiller, çilek ve muz sayılabilir.

Yorum

Daha yeni Daha eski