Scrolling box

Misir piramitlerinin sirri1954 yılında Keops piramitlerinde yapılan araştırmalarda, piramidin güney tarafında bir gemi bulundu. Gemi firavun Keops’a aitti ve tam onüç sene süren çalışmalar sonrasında tüm parçalar bir araya getirilerek müzede sergilenmeye başladı. Tamamı sedir ağacından yapılmış olan gemiyi günümüzde yılda 300.000 kişi ziyaret etmektedir. Sonraları diğer firavunlar için yapıldığı tahmin edilen bir gemi daha bulundu, ancak bu gemi zarar görmemesi için bulunduğu odadan çıkartılmadı.

Mumyalama işleminin nasıl yapıldığı bu mezarlıkta yer alan hiyerogliflerde anlatılmaktadır. Hiyerogliflerde mumyalanacak kişinin karın bölgesine bir elin girebileceği kadar açılan ufak kesikten bütün organların çıkarıldığı ve içinin özel baharatlar ve yağlarla sıvanarak doldurulduğu gösterilmektedir.

Peki piramitler nasıl inşa edildi?

Giza piramitleri adı ile bilinen piramitler (Mikerinos, Kefren ve Keops) en önemli piramitlerdir ve Giza platosunda inşaa edilmişlerdir. Bu piramitlerin en büyüğü Keops’dur ve Keops herbiri 2,5 ton ağırlığındaki 2,3 milyon kireç taşı kullanılarak, 20 yılda inşa edilmiştir. Bu toplamda ağırlığı 5.500.000 ton olan bu taşların 20 yıl içerisinde dizilebilmesi için her 2,5 dakikada bir 1 taşın yerine oturtulmuş olması demektir. Günümüzde bu piramidin en anlaşılmaz yönlerinden biri de işte bu ayrıntıdır. Şaşkınlık verici eğimle dizilen bu taşlarda hassasiyetin 1000/1 oranında bile şaşması durumunda piramit en tepede düzgün birleşemezdi.

Keops piramidi 4500 yıl içerisinde üstten 10 metre kadar aşınmıştır. Özellikle son 20 senede piramitler geçtiğimiz 400 seneden daha fazla hasar görmüştür.

Bir sonraki yazımızda “Piramitlerin Gizemi Nedir” sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

Mısır piramitlerinin sırrı” konulu yazımızın birinci bölümü için tıklayınız.
Mısır piramitlerinin sırrı” konulu yazımızın son bölümü için tıklayınız.

Yorum

Daha yeni Daha eski