Kadınların doktara en sık başvurduğu şikayetlerin başında vajinal akıntılar gelmektedir. Doğası gereği vajina nemli bir ortama sahiptir ve bu ıslaklık aslında kadının sağlığı açısından da gereklidir. Önemli olan bu akıntının normal mi yoksa bir hastalık habercisi olup olmadığının tesbit edilmesidir. 

Normal akıntı, sıvı yumurta akına benzer ve berraktır. Aynı zamanda da kokusuzdur. Ancak adet dönemi yaklaştıkça bazı bayanlarda vajinada bir koku olabilir ve akıntının rengide koyulaşabilir. 

Bu bilgiler ışığında diğer bütün akıntıları bir hastalık belirtisi olarak kabul etmek ve en kısa zamanda uzman bir doktora başvurmak sağlığınız açısından son derece önemlidir. Rahatsız edici bir vajinal akıntı, kişinin yaşam kalitesini de etkileyecektir. Kendinize olan güveni etkileyecek, cinsel yaşamınızı ve hatt partnerinizle olan ilişkinizi dahi olumsuz etkileyebilecektir. 

Sanılanın aksine akıntıların tedavisi kolay ve acısızdır. En sık karşılaşılan korku sebebi ise “ya kötü bir şey çıkarsa” diye düşünülüp doktora gidilmemesidir. Ancak bu durum var olan gerçeği değiştirmeyecektir, aksine riski arttıracaktır. En başında basitçe çözülebilecek bir sorununuz varken kaybedilen zamanın telafisi olmayabilir. 


Gebelikte artan östrojen hormonunun etkisinden dolayı vajinal akıntıda artış olması normaldir. Ancak her vajinal akıntı normal gebeliğe bağlı akıntı olmayabilir. Gebeliğe bağlı görülen normal akıntı kokusuz, beyaz akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir. Gebeliğe bağlı artış gösteren normal akıntı kaşıntıya sebep olmaz  ve eğer vajina dış bölgesinde kaşıntı varsa enfeksiyona bağlı bir vajina iltihabı olabilir. 

Gebelikte akıntı gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar ve genellikle doğuma kadar devam eder. Önemli olan akıntının özelliklerini takip etmektir. Eğer akıntı kötü kokulu, yeşil, kahverengi, sarı, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve kaşıntı eşlik eden şekilde akıntı başlarsa hemen doktora başvurmak gerekir.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ