Tirnak HastaliklariParmak uçlarınızı zedelenmelerden koruyan, tutmayı ve tutunmayı kolaylaştıran deri ekleri tırnak adını alır. Bu işlevleri yerine getirebilmek için tırnaklar, sert boynuza benzer bir yapıya bürünürler. Bu boynuza benzeyen yapıya Tırnak Plağı adı verilmektedir. Tırnak Plağı yarı saydam bir yapıda olup, altındaki olayları görmemize kısmende olsa izin verir. Gördüğümüz pembe renk ise tırnak yatağına aittir.

Tırnak şekilleri kişiden kişiye değişmekle beraber,genellikle oval veya üçgene benzer yapıdadır. Parmağın ucuna bakan kısmı serbesttir, iki yan ve dip kısımlarından deriye tutunmuştur. Yerinden ayrılmaya çalışılırsa çok acı verir, bu nedenle de tırnak sökmek acı vermenin, eziyet etmenin simgelerinden biridir.

Tırnaklar bilinenin aksine dip kısımlarından uzarlar ve saç uzaması gibi dönemsel değil, kesintisiz ömür boyu uzaması sürer. El tırnaklarınız ayak tırnalarına göre daha hızlı uzarlar. Örnek vermek gerekirse el tırnaklarının tam yenilenmesi 3-4, ayak tırnalarının ise 6-8 ay sürer. Tırnak yiyen kişilerin ve hamilelerin tırnakları daha hızlı uzar. Bazı vitaminlerin eksikliği, aşırı yorgunluk, aşırı zayıflık, beslenme bozuklukları, bazı süregen hastalıklar ve bazı ilaç zehirlenmeleri ise tırnak uzamasını yavaşlatabilir

Sağlıklı bir tırnak parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençlidir. Vücuttaki değişik hastalıklar, fiziksel etkenler, ilaçlar, doğrudan tırnakları tutan hastalıklar, tırnaklarda bozukluğa neden olurlar. Tırnaklardaki bu bozukluklar hem estetik kusur oluşturur, hem de tırnakların işlevlerini bozar.

Renk değişiklileri tırnaklar için çok önemlidir ve hastalık belirtisi olarak incelenmelidir. Beyazlaşma en sık görülen renk değişikliğidir. Kesin nedeni bilinememekle birlikte mantar hastalıkları, ilaçlar veya kimyasal maddeler, vitamin eksiklikleri ve manikür sırasındaki zedelenmeler neden olabilir.

Turuncuya çalan renk daha çok sedef hastalarında görülür. Sarı renkbazı mantar hastalıkları, bazı ilaçlarla ilgili olabilir. Sigara içenlerde ise tırnaklar sarı/esmer renk alırlar. Bazı durumlarda alınan ilaçlar neticesinde tırnaklar mavi/siyah renkte alabilmektedir.

Siyah lekelenmeler sınırlı bir alanı tutuyorsa, ilk önce tırnak altı kanamaları akla gelir. Ancak bu lekelenmeler MELANOMA adlı çok tehlikeli bir kanser türünün de habercisi olabilir. Leke, tırnakla beraber ileri gidiyorsa kanamadır. Boyuna çizgiler halindeki siyah lekeler, sıklıkla ilaçlara bağlı görülür. Leke, tırnakla beraber ileri gidiyorsa kanamadır. Boyuna çizgiler halindeki siyah lekeler, sıklıkla ilaçlara bağlı görülür.

Tırnak uçlarındaki küçük, siyah çizgiler ise yüzeysel kanamalara bağlıdır. En çok zedelenmelerle oluşur. Bunun yanı sıra sedef hastalığı ve başka bazı hastalıklarda da görülebilir.

En sık görülen "tırnak hastalıkları" ndan bir tanesi de tırnakların kalınlaşıp, kabalaşmasıdır. Tırnaklar kalınlığın yanı sıra, sert kuru, gevrek, kolay parçalanır bir haldedir ve esnekliğini kaybetmiştir. Tırnağın rengi sarı kahverengi bir görünüm alır. Bu tür değişikliklerin nedeni daha çok tırnakları tutan mantar hastalıklarıdır. Uzun süren ayak mantar hastalıkları sonucu bulaşma olabilir veya ortak kullanılan törpü, tırnak makası gibi tırnaklarda zedelenmeye yol açabilecek aletlerle bulaşır. Kalınlaşma ayak tırnaklarındaysa ayakkabı giymeyi dahi zorlaştırabilir ve ağrı yapabilir.

Renk farklılıkları bazen ayırdettirici olursa da; mantarların, laboratuvarda test ettirilmesi en sağlıklısıdır. İleri yaşlardaki kişilerde, dolaşım bozuklukluğuna bağlı olarak, benzer tipte kalınlaşmalar görülebilir. Üzerinde belirgin boyuna çizgiler de vardır.

Tırnak batmaları, genellikle dar ayakkabıların baskısına bağlı olarak ortaya çıkarlar ve ayak baş parmaklarında görülürler. Baş parmak tırnaklarının çok dipten kesilmesi de batmayı kolaylaştırır. Tırnakların kısa kesilen yan kenarları, deri içerisine doğru ilerler ve bu alanda; önce ağrı, sonra iltihaplanma ve daha sonra da bu bölgede et parçası gibi anormal bir doku gelişmesine yol açar. Bunu önlemek için, geniş ayakkabılar giyilip, tırnak uçları uzunca tutulmalıdır.

Dolama da sık duyulan "tırnak hastalıkları" ndan biridir. Zedelenme sonucu bakterilerin ve uzun sürerse mantarların devreye girmesiyle oluşur. Ev işleri, sık ıslanma ve kuruma, manikürde zedelenme, kolaylaştırıcı nedenlerdir. Şişme, kızarma ve cerahatlenme görülür. Zedelenmeden korunması, özellikle manikürde dikkatli olunması ve ev işlerinde eldiven kullanılması önemlidir.

"Tırnak kırılmasının nedenleri" isimli yazıda ilginizi çekebilir.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ