Scrolling box

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat yeridir. Anıtkabir Ankara Anıttepe’de bulunmaktadır. Daha önce burada bir gözlem istasyonu olması nedeni ile Rasattepe denmekteydi. 

Denizden yüksekliği 906 metre olan bu tepede bir Anadolu uygarlığı olan Frig’lere ait mezar yapıları bulunmaktaydı. Anıtkabir’in bu mevkiye yapılmasına karar verildikten sonra arkeolojik kazılar yapılarak burada bulunan mezarlar çıkarıldı ve çıkartılan tarihi eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmeye başladı. 

Anıtkabir için yer tespiti yapıldıktan sonra projelendirilmesi için bir yarışma açılmasına karar verildi. Ancak bu yarışmaya sadece Avrupalı mimarların girmesi şartı koyuldu.Kamuoyundaki tepkiler nedeniyle sonrasında yarışma Türk mimarlara da açılarak uluslararası bir duruma getirildi. Yarışma sonunda Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda'nın projesinin uygulanmasına karar verildi. İnşaata 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve inşaat 1945 yılında tamamlanmıştır. 

Yapıldığı dönemin en iyi mimari örneklerinden biri olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılmaktadır. 

Ziyaretçileri Atatürk'ün huzuruna hazırlamak için yapılmış olan 262 metre uzunluğundaki yolun iki yanında oturmuş pozisyonda 24 oğuz boyunu temsil eden 24 tane aslan heykeli bulunmaktadır. Heykeller çift çift sıralanmıştır ki bu da Türk milletinin birlik ve beraberliğini temsil eder. Atatürk'ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği önem nedeniyle, Anadolu'da uygarlık kuran Hititler'in sanat üslubu ile yapılan aslan heykelleri kuvvet ve sükûneti temsil etmektedir. Yol traverten taşları ile döşelidir. Yolun sonunda Türk bayrağı ve Çankaya görünmektedir. 

Aslanlı Yol'un sağ başındaki İstiklâl Kulesi'nin iç duvarlarında bulunan kabartmada, ayakta duran ve iki eliyle kılıç tutan bir gencin yanında bir kaya üzerine konmuş kartal figürü görülmektedir. Kartal, mitolojide ve Selçuklu sanatında gücün, istiklâl ve bağımsızlığın sembolü olarak tasvir edilmiştir. Kılıç tutan genç ise istiklâli savunan Türk milletini temsil etmektedir. Kabartma Zühtü Müridoğlu'nun eseridir. 

Aslanlı yolun bitiminde sağda 'Mehmetçik Kulesi' yer almaktadır. Kulenin dış yüzeyinde yer alan kabartmada; cepheye gitmekte olan Mehmetçik'in evinden ayrılışı ifade edilmektedir. Bu komposizyonda, elini asker oğlunun omuzuna atmış onu vatan için savaşa gönderen hüzünlü, fakat gururlu anne tasvir edilmiştir.

1 Yorumlar

  1. bu site Türkçe ödevimde çok işe yaradı ve öğretmenim bunu doğru bilgi olduğu için 100 verdi teşekkürler ..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski