Scrolling box

Ders çalışma yöntemleri
Ders çalışma teknikleri

Verimli ders çalışma saatleri

Zamanınızı iyi planlayın. Ancak unutmayın ki çalışmaya harcanan zaman değil, bu süre zarfında ne yapıldığı önemlidir. Saat kaç ile kaç arasında çalışacağınızı ve neler yapacağınızı mutlaka önceden belirleyin.

Amacınız olsun. Verimli ders çalışabilmek için, çalışılacak ders ve amaç belirlenmelidir. Nereden nereye ve ne kadar süre ile çalışacağınızı başlarken saptamış olmalısınız.

Mutlaka hafta içi ve hafta sonu için ayrı ayrı plan yapılmalıdır. Unutmayın iki zaman dilimi çoğunlukla birbirinden farklı aktiviteleri içerir.

Yine başlamadan önce verimi azaltıcı etkenleri ortadan kaldırınız. Ders çalışacağınız ortam olabildiğince sessiz ve dikkatinizi dağıtacak şeylerden arındırılmış olmalıdır. Çok rahatsız bir sandalyede ders çalışmak kadar, çok rahat bir koltukta ders çalışmak da dikkat dağıtıcı olabilir.

Etkin dinle ve dersi derste hallet. Etkin dinlemek demek, koşulsuz konsantre olarak dinlemek demektir.

ders çalışma teknikleri
Verimli ders çalışma

Verimli ders çalışma nedir ?

Öğrendiğiniz konularla ilgili sorular çözün. Günlük tekrar yoksa kesinlikle başarı da yoktur. Günlük tekrarın yanı sıra haftalık ve aylık tekrarlar da başarınızı zirveye çıkartır. Bu nedenle mutlaka tekrar ettiğiniz konu ile ilgili sorular çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz konuyu o kadar çok zihninizde netleştirirsiniz. Yapılan araştırmalar da kanıtlamıştır ki, topluca ve bir kez yapılan tekrara göre, sık ve daha az miktarlarda yapılan tekrarlar çok daha etkilidir.

45 dakikada bir 15 dakika ara vermeyi planınıza dahil edin. Ara vermekte çalışmanın bir parçasıdır. Ara vermeden, kesintisiz yapılan tüm çalışmalar verimsizdir. Çünkü ara vermek, hem odaklanma gücünü artırır hem de öğrenilen bilgileri özümsememizi sağlar.

En önemli tekniklerden biri : Dinlenirken dinlen, çalışırken çalış. Çalışma masanızda değil başka bir yerde dinlenin. Dinlenme hava almak, su içmek, biraz ev içinde dolaşmak vb. aktiviteleri içerir. Arkadaşlarla telefonda konuşma, TV izleme, uyuma gibi şeyler geri dönüşünüzü engeller.

Verimli ders çalışma teknikleri
Verimli ders çalışma yöntemleri

Verimli ders çalışma yöntemleri

Çalışmanız sırasında önemli yerlerin altını çizin ve en önemli bilgileri not edin. Not almak zihnin dağılmasını önler. Bu nedenle konu tekrarları yaparken önemli bilgilerin altını çizin ve not alın. Ayrıca mümkün ise bunu yaparken içinizden veya dışınızdan tekrar edin. Ya da konuyu bir arkadaşınıza anlatın. Böylelikle bilgiyi hem görsel hem dokunsal hem de işitsel olarak almış olursunuz.

İki sayısal veya iki sözel dersi arka arkaya çalışmamaya gayret edin.

Ertesi gün göreceğin konulara genel olarak göz at.

Verimli ders çalışma yolları

Sırada dik oturun ve öğretmen ile göz teması kurun. Söylediklerine dikkatinizi verin. Öğretmenle göz teması kurarsanız zihniniz öğretmenin söylediklerine daha çok odaklanır. Göz teması iletişiminizin kopmasını önler.

Eve gidince önce dinlenin. Dinlenmeden yapılan çalışmalarda sık sık konudan kopmalar meydana gelir. Konsantrasyonunuz çabuk bozulur. Aç iseniz midenizi tıka basa doldurmadan yemek yiyin.

Ve en önemlisi başlamak için beklemeyin. Ne kadar çabuk başlamaya karar verirseniz o kadar hızlı sonuç almaya başlarsınız.

Yorum

Daha yeni Daha eski