Scrolling box

Dinamometre nasıl yapılır?
Dinamometre nasıl yapılır?
Kuvvet ölçmek için kullandığımız aygıtlara / araçlara dinamometre denir. Ağırlık da bir kuvvet olduğundan dolayı dinamometre ile aynı zamanda ağırlığı da ölçmemiz mümkündür. Yani başka bir deyişle dinamometreler basit bir el kantarıdır.

Uygulanan kuvvetin büyüklüğü ile orantılı olarak dinamometrenin içerisinde bulunan esnek cisim uzamaktadır. Dinamometre yaparken esnek cisim olarak yay ya da paket lastiği kullanılabiliriz.

Dinamometre yapımına geçmeden önce öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor, yaklaşık olarak 100 gram 1 Newton’dur. Yapacağımız dinamometremiz en fazla 5 Newton karşılığındaki ağırlığı ölçecektir. Eğer daha fazla ağırlık uygulayacak olursak dinamometrenin içindeki esnek madde esnekliğini kaybedecek ve yapacağımız ölçümlerde doğruluktan uzaklaşacaktır.

Dinamometre nasıl yapılır ?

Dinamometre yapımı için gereken malzemeler:

  • 1 adet 15 cm boyunda plastik ya da metal boru 
  • 1 adet esnek yay 
  • Pense 
  • 1 adet ince çivi 
  • 100 gr ve 500 gr olmak üzere 2 farklı ağırlık 
  • Cetvel, kalem ve mukavva 
İlk olarak metal ya da plastik boruyu 15 cm uzunluğunda kesiyoruz. Küçük bir ipucu vereyim; kullandığımız metal borunun alüminyumdan olması kesme işlemini kolaylaştıracaktır.

Kestiğimiz borunun ucunu karşılıklı olarak iki taraftan da deliyoruz.

Yayın ağırlıkla beraber ne kadar uzadığını tespit etmek için önce 500 gr’lık ağırlık asılır, uzama miktarı ölçülür. Örneğin; 5 Newtonluk kuvvet ile 10 santim uzuyor ise 1 Newton da 10/5=2 santim uzar. Hazırladığımız mukavvanın üzerine 2 santim uzunluklarında 5 ayrı yer işaretlenir. Ölçmede kolaylık sağlaması için bunlar farklı renkler ile boyanır.

İşaretlenen mukavva, makasla düzgün olarak dikdörtgen şeklinde kesilir ve yayın alt kısmına bağlanacak şekilde sabitlenir. Ayrıca ağırlığı asabilmek için yayın alt kısmı çengel şeklinde bükülür.

Sonrasında yay boru içerisine çivi ile sabitlenir. Tutması kolay olması için çivinin ucu çengel şeklinde bükülür.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski