Faranjit bilgi
Faranjit'e ne iyi gelir ?
Boğazda yanma şeklinde ağrı ve boğazda kaşıntı var ise, yutkunma ihtiyacı olduğunda zorlanma hissi yaşıyorsanız, öksürme ve ses kısıklığı mevcutsa, ateş ile beraber yorgunluk hissi de yaşıyorsanız, burun akıntısı, toza ve bazı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz varsa faranjit olmanız kuvvetle muhtemeldir.

Peki faranjite ne iyi gelir?

Çok sıcak yada çok soğuk içecek ve gıdalar tüketmemeniz gerekir. Çünkü çok soğuk ve çok sıcak maddeler boğazdaki tahriş oranını arttırırlar.

Tuzlu su, faranjite neredeyse en iyi gelen şeydir. Boğazdaki mukozanın temizlenmesini sağlar. Balgam ve iltihap söktürücü özelliğiyle rahatlık sağlar. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı tuz atarak karıştırıp gargara yapın. Suyu yutmamaya dikkat edin. Sadece gargara yapıp tükürmeniz gerekiyor. Bunu günde en az dört kez tekrarlayın.

İltihaplı bölgenin temizlenmesinde elma sirkesi ile gargara yapma yöntemi de kullanılmaktadır. gargara solusyonunu hazırlamak için, yarım bardak elma sirkesini ve bir çay kaşığı tuzu sıcak suyun içine atın. Günde en az üç kez gargara yapın.

Limonun içindeki C vitamini hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de faranjitle savaşır. Taze limonu kesip emin veya yarım bardak sıcak suya yarım bardak taze limon sıkıp gargara yapın. Ballı sıcak limonata da içebilirsiniz. Bu tedavi çoğu kişide etki göstermektedir.

Bal çok uzun süredir faranjit tedavisinde kullanılan doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Antibakteriyel özelliği vardır, iltihaplı bölgeyi temizler.Bir bardak sıcak suya veya süte bir veya iki tatlı kaşığı bal ekleyerek günde en az iki kez içiniz. Ayrıca uyumadan önce bir kaşık bal yemenizi de tavsiye ederim.

Konuşurken yüksek sesle konuşmayı alışkanlık haline getirmeyin. Mümkün olduğunca düşük ses tonlarında konuşun.

Özellikle boğaz kuruluğu nedeniyle rahat uyuyamama sorunu oluşur. Hastanın baş ucunda bir bardak ılık su bulundurmak iyi olacaktır. Boğaz kuruluğu nedeniyle gece uyanan hasta ılık su içerek rahatlayabilir.

Günlük olarak 3-4 fincan kadar adaçayı içebilirsiniz. Adaçayının antiseptik özellikler göstermesi nedeniyle hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar.

Beslenmede acı, ekşi, baharatlı gıdalardan uzak durmanız önerilir. Sıvı şeklindeki gıdaları daha fazla tüketmeye bakın, örneğin çorba gibi.

Sigara içicisi değilseniz bile sigara içilen ortamlarda bulunmanız faranjit için oldukça olumsuz etkiler yapar. Bu nedenle bu öneriye mutlaka uyulması gerekir.

Koyu çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketilmesi faranjitin daha da kötü hale gelmesine yol açar.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ