Kalp damar tıkanıklığı
Kalp damar tıkanıklığı belirtileri
Kalp damar tıkanıklığı bir anda ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Yavaş yavaş ilerleyen bir süreç sonucu ortaya çıkar. Bireyin yaşam koşulları, genetik faktörler ve diğer unsurlara bağlı olarak zaman içerisinde ortaya çıkar. Fakat ne yazık ki ileri aşamalara varmadan saptanma olasılığı oldukça düşük olan bir rahatsızlıktır.

Vücudun hangi bölgesindeki damar tıkanmışsa, rahatsızlığın belirtileri o bölgede ortaya çıkar. Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda kan dolaşımı engellenir. Sıkıntı kalpte ise, kalp kasının kasılma gücü azalır. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda kalp krizi meydana gelir.

Göğüs kafesinin ortasında oluşan baskı, sıkışma ve ağrılar en önemli belirtilerdir. Bazen kollar, omuz, sırt ve çene bölgesinde de aynı şikayetler yaşanabilir.

Göğüste sıkışma ve vücudun farklı yerlerindeki ağrıların yine koroner damarlardaki bir tıkanıklığın habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Doktorlar “damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir” sorusuna karşılık, el, kol ve bacaklardaki uyuşmalara da dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ