» » » » » » Argan yağının inanılmaz faydaları

arganin faydalari
Argan yağının inanılmaz faydaları
Argan yağı son zamanlarda oldukça popüler olan, her geçen gün çok daha fazla kişinin hakkında araştırma yaptığı, faydaları saymakla bitmeyen asıl itibarı ile Fas’ta yetişen bir ağaç türü olan, Argan ağacının tohumlarından çıkarılan bir yağdır.

Özellikle cilt ve saç bakımında kullanılan Argan yağı, tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliklere sahiptir.

Daha parlak ve sağlıklı saçlar için destek olurken, saç kırıklarının oluşmasında da önleyici rol oynamaktadır. Bu özelliği ile sayısız güzellik ürününde ve nemlendirici kremlerde Argan yağının kullanılmış olduğunu görebilirsiniz.

Argan yağının saça faydaları
Argan yağının saça faydaları

Argan yağının saça faydaları

Argan yağı saç sağlığında destekleyicidir. Aşırı yağlı bir özelliği olmayan Argan yağını saçlarınıza sürdüğünüzde doğal bir nem kazandırır ve saçınıza şekil vermesi daha kolay bir hale gelir. Ayrıca saç kurutma makinelerinin saçınızda bırakabileceği hasarları da onarmaya yardımcı olur.

Saçlarınızın uzamasında da Argan yağının oldukça etkisi vardır. Saç derinize masaj yaparak Argan yağını yedirdiğinizde saç uzamasına pozitif etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kepekler içinde korucu özellikleri olan Argan yağı daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Argan yağının cilde faydaları
Argan yağının cilde faydaları

Argan yağının cilde faydaları

Argan yağı cildiniz için doğal ve etkili bir nemlendiricidir. Argan yağı ile cildinizi nemlendirmek, kırışıklıklarınızı gidermeye yardımcı olduğu kadar vitamin içeriğiyle de cildinize bakım sağlar.

Argan yağı Sebum adı verilen cilt tarafından üretilen doğal yağı azaltma etkisine sahiptir, yani Argan yağı kullandığınızda cildiniz olduğundan daha az yağlanacaktır. Yağlı bir cildiniz varsa Argan yağı ile zaman zaman cildinize bakım yapmak cilt yağını dengelemeye yardımcı olur.

Fazla yağlanma ve bu yağlanma nedeni ile cildinizdeki gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu da engeller. Cildinizde hasar görmüş hücreleri tedavi etmeye de yardımcı olur.

Özellikle kış aylarında nemsizlikten meydana gelen dudak çatlaklarının giderilmesinde de Argan yağı oldukça etkilidir.

Cildinizin parlaklığını artıran ve kırışıklık oluşumunu yavaşlatan Argan yağı, kırışıklıkların görünümünü de daha zayıf hale getirerek gizlemeye yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği nedeni ile cildinizi yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı korur.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ