Göz tansiyonu belirtileri
Göz tansiyonu belirtileri
Göz tansiyonu, özellikle hastalığın ilk dönemlerinde herhangi bir belirti vermeyen bir hastalıktır. Göz tansiyonu rahatsızlığı yavaş yavaş ilerlediği için görme yetisinde meydana gelen kayıplar hasta tarafından hemen fark edilmez. Her hastalıkta olduğu gibi göz tansiyonu rahatsızlığının da erken teşhis ile ilerlemesi durdurulabilir ancak, bunun için mutlaka belirli aralıklarla göz muayenesi olmak gerekir.

Göz tansiyonu hastalığının hasta tarafından erken teşhis edilmesi oldukça zordur hatta çoğu zaman mümkün değildir. Göz tansiyonunun ender görülen bir türünde bulantı, kusma, ağrı, görmede bulanıklık ortaya çıkabilir. Ancak her hasta da bu belirtiler ortaya çıkmayabilir.

Yapılan araştırmalara göre 65 yaşın üzerinde yaklaşık her 10 kişiden birinde göz tansiyonuna rastlanmaktadır. Bu sebep ile özellikle orta yaşlardan itibaren düzenli göz muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Göz tansiyonu yani tıptaki adı ile Glokom hastalığının her yaşta ve hatta yeni doğan bebeklerde bile karşımıza çıkabilmesine rağmen, genellikle 40 yaşın üstünde görülen bir göz rahatsızlığı olduğunu, yeni doğan bebeklerde göz tansiyonu görülme riskinin 10.000'de 1 iken, 40 yaş üstündeki kişilerde %2 olduğu araştırmalar ile tespit edilmiştir. Yani yaş ilerledikçe glokom görülme riski de artmaktadır. 65 yaş üstü yaklaşık her 10 kişiden birinde göz tansiyonuna rastlanabilir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle orta yaşlardan itibaren düzenli göz muayenesi yaptırılması oldukça önemlidir.

Göz tansiyonu rahatsızlığı ender olarak ağrı yapar. Çünkü göz içi basıncı yavaş yavaş yükseldiği için gözde ağrı oluşmaz. Glokomun nadir görülen bir türü olan akut glokom krizinde göz tansiyonu saatler içinde çok yükselir. Akut glokom krizinde şiddetli ağrı, bulantı kusma, göz kızarıklığı ve görme bulanıklığı oluşur. Hastaya acil olarak müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Doğuştan göz tansiyonu olan hastalarda ise gözde yaşarma, kornea'da bulanıklık ve gözde büyüme oluşur.

Göz tansiyonunu ne yükseltir

Göz tansiyonu riskini artıran faktörler ilerleyen yaş, genetik yatkınlık, şeker hastalığı, miyop rahatsızlığı, uzun süreli kortizon tedavisi, gözde oluşabilecek yaralanmalar, sigara kullanımı ve migren hastalığıdır.

Göz tansiyonu tedavisi
Göz tansiyonu nasıl geçer

Göz tansiyonu nasıl geçer

Göz tansiyonu tedavisinde başlıca üç yöntem kullanılmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve lazer tedavisidir.

Göz Tansiyonu hastalarının ilaçla tedaviye başladıktan sonra beslenmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Çay, kahve, kola, sigara gibi alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekirken, özellikle A ve C vitaminlerine ağırlık vermeleri önerilir.

Ayrıca hastalığı tetikleyen kırmızı etten tedavi sırasında mümkün olduğunca uzak durulması tavsiye edilir. Abur cuburdan uzak durulmalı,aşırı tuz tüketimi yapılmamalı ve yine tatlı yiyecekler de çok fazla tüketilmemelidir.

YAZAR @lternatif

«
Sonraki
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

YORUMLAYINIZ