Scrolling box

Stockholm nerede
Stockholm nerede
Bir Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm, İsveç’in başkentidir. Stockholm, İsveç’te Malaren gölünün Baltık Denizi ile birleştiği bölgede kurulmuştur. Ülkenin orta güneydoğu kuşağında bulunmaktadır.

Dünyanın en yeşil ve yaşam kalitesi en yüksek şehirlerinden biridir. Stockholm şehir merkezi Stockholm takımadalarını takip eden 14 adadan oluşmaktadır. “Holm” kelimesinin İsveççe de anlamı “Adalar” dır. Yani şehir ismini bu 14 adadan almaktadır. Şehrin yüzde 30’u suyolları, yüzde 30’u ise parklar ve yeşil alanlar oluşturmaktadır.

İsveç’in başkenti olan Stockholm, 2 milyonu aşan nüfusu ile aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir.  

Stockholm gezilecek yerler 

Stockholm deyince görülmesi gereken bir çok bölgeden bahsedilebilir.

Eski şehir Gamla Stan, Stockholm şehir müzesi, Katarinahissen (Katarina Asansörü), VASA Museum, Skansen, Fotografiska, Moderna Museet, Skyview, Stockholm Sarayı, Djurgarden adası, Gröna Lund, Nobel Müzesi, Vasterlanggatan Caddesi, Östermalms Saluhall ve Stockholm Cathedral Stockholm gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Stockholm’de ulaşım oldukça rahat. Oldukça yaygın olan metro, tren ve otobüs hatları ile tüm bunların hepsinde kullanabileceğiniz SL Card’ınıza bakiye yükleyerek gezmeniz mümkündür. Ancak yürümeyi seviyorsanız yaya olarak ta şehirde dolaşabilirsiniz.

Stockholm’den ne alınır

Viking kültürünü yansıtan el yapımı ahşap eşyalar, İsveç kültürüne ait cam hediyelikler ve yine ülkeye özgü geyik postları Stockholm’den ne alınır sorusuna cevap olabilir.

Yorum

Daha yeni Daha eski