Scrolling box

Tesla kimdir
Tesla kimdir
Kimine göre insanlığın yetiştirmiş olduğu en önemli bilim adamlarından biri, kimine göre değeri anlaşılamamış bir dahi ve kimine göre de sıra dışı bir bilim insanı Nicola Tesla. O şüphesiz döneminin çok ilerisinde bir mucitti.

Ölümünün üzerinden yaklaşık 80 yıl geçmiş olmasına rağmen, günümüzde dahi en çok merak edilen isimlerden biri.

Tesla 1856 yılında Sırbistan’da dünyaya geldi. Asıl soyadı Draganic’dir ve daha sonra kendi isteği ile mahkeme kararıyla Tesla soyadını almıştır. Tesla’nın babası bir din adamıydı ve Tesla’nın da kendisi gibi bir din adamı olmasını istiyordu. Ancak Tesla kararını vermişti ve mühendislik okumak istiyordu.

Tesla, ilk eğitimini Graz’daki Politeknik okulunda aldı. Daha sonra buradaki eğitimini yarıda bırakarak, Prag Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. Kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle bu okulu da üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren bıraktı. Okulu bitirdiği söylense de üniversite Tesla'nın okullarından mezun olmadığını ve okula 1878'in ilk döneminden sonra devam etmediğini paylaşmıştır. Asosyalliğinin ve takıntılarının nedeni 12 yaşındaki abisini kaybetmesinden kaynaklanır. Nicola Tesla bu süreçte psikolojik olarak çok yıpranır ve hatta kendisine kısa süreli şizofreni belirtileri gösterdiğine dair tanı konur. Ancak Tesla, kısa sürede bu bunalımı atlatmayı başarır.

Nikola tesla icatları

Tesla'nın şüphesiz en büyük icatlarından biri alternatif akımdır. Alternatif akım daha yüksek voltaj üretmeyi mümkün kılıyor, elektriğin çok daha uzağa, çok daha ucuz bir şekilde taşınmasını mümkün kılıyordu.

Nikola Tesla ilhamlarının birçoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Nikola Tesla Dünya'nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. Nikola Tesla'yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır. Kablosuz elektrik iletimi, mucidin hayali aynı zamanda en büyük buluşlarından bir tanesi olacaktı. 1890 yılında Nikola Tesla, elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başardı ve ilk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan başarı ile tamamladı.

Nikola Tesla uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan ilk kişidir. 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile yüzdürmüştür.

Uzaya ses dalgaları gönderen ilk kişidir.

Tarihte radyoyu bulan kişi Marconi olarak geçer. Aslında italyan mucit radyo içerisinde yer alan tüm bileşenleri Nikola Tesla’dan almıştır. Tesla Marconi’nin icatlarını kullandığını biliyordu ama izin veriyordu.

Tesla deprem makinesi, mucidin dünyanın titreşim rezonansını bulması ile hayat geçmişti. Osilatör öyle güçlü gerilimler meydana getiriyordu ki, nikola tesla’nın deneyleri sırasında deneyin yapıldığı mahallede güçlü sarsıntılar meydana gelmişti. Nicola Tesla haarp teknolojisinin başlangıcını böylelikle yapmış oldu. Ölümünden sonra FBI tarafından el konulan çalışmalarından bir tanesi de buydu.

Tesla birçok çalışmasının patentini almadı. Yani Tesla buluşları aslında bizim bildiğimizin de ötesindedir. Nikola Tesla icatlarının çoğunu kağıda dökmez, bir kısmını zihninde taşırdı.

Yorum

Daha yeni Daha eski