Scrolling box

akrilik iplik
Akrilik Nedir?
Hayatımızın birçok alanında kullandığımız çoğu malzemenin hammaddesi Akrilik’dir. İplikten cama, boyadan elyafa oldukça geniş bir kullanım alanı olan Akrilik, hem sağlıklı hem de dekoratif özelliklere sahip bir maddedir. Peki, aslında pek de yabancısı olmadığımız bu madde akrilik nedir?

Bir tür asit de diyebileceğimiz akrilik, polimerlerin üretimi için kullanılan bir başlangıç maddesidir. Renksiz ve kokusuz bir asit türü olan akrilik, oda sıcaklığında ve basıncında sıvılaşabilmektedir. Özellikle teflon ve PVC ürünlerde kullanılan polimer ise maliyeti oldukça düşük ve kolay şekil verilebilen bir malzemedir. Yani akrilikten üretilen polimerler, farklı ürün ve malzemelerin ana maddesidir diyebiliriz. Örneğin cama alternatif olarak üretilen saydam, estetik, dayanıklı ve oldukça hafif olan polimetilmetakrilat böyle bir maddedir ve akrilik cam adı ile bilinmektedir. Bu örnekle Akrilik cam nedir sorusunun yanıtını da vermiş olduk. Polimetilmetakrilat ya da akrilik cam, kozmetikten otomotive, aydınlatma sektöründen tıbbi endüstriye kadar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Akrilik malzemelerin özellikleri


Akrilikten üretilen ürünler uzun yıllar dayanır ve darbelere karşı dayanıklıdır. Kolay temizlenebilir. Suya, kire ve aşınmalara dayanıklıdır. Sıcağa dayanıklıdır, alev almaz, yanmaz. Akrilik ürünler çok kolay işlenebilir, kolayca şekil verilebilir. Hijyenik özellikleri sebebiyle sağlık alanında kullanımı yaygındır. Anti bakteriyel yapısı küflenmeyi önler, leke ve iz bırakmaz. Bu sebeple özellikle mutfak ve banyolarda hijyen sağlar. Kolay çizilmez.

Akrilik iplik ne demek


Yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyeni akrilik elyaftır. İsminden de anlaşılacağı üzere hammaddesi akrilik olan ipe akrilik ip denir. Yani akrilik ip insan yapımı doğal olmayan bir üründür. İçeriğinde yer alan Aklinolitril olarak da bilinen kimyasal madde nedeni ile kanserojen bir maddedir. Bu nedenle pamuk ya da yün ipliklerin kullanımı daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Akrilik kumaş nasıl olur


Ana maddesi akrilik olan ve yüne benzeyen bir kumaş türüdür. Akrilik kumaş kullanılarak üretilen ürünler kolay kolay kırışmaz ve şekillerini korur. Güveye karşı da dayanıklıdırlar ve kolay yıkanırlar. Peki Akrilik kumaş iyimi sorusuna verilebilecek en net cevap ise, içeriğindeki kanserojen maddeler nedeni ile akrilik kumaş kullanmak çok sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Yorum

Daha yeni Daha eski