Scrolling box

Güzel ülkemiz Türkiye maalesef göller bakımından zengin bir ülke değildir. Sahip olduğu sayısız güzelliklerin yanında Türkiyedeki göllerin bölgelere göre dağılışı ise çok dengesizdir. Bazı bölgelerimizde göl sayısı fazla iken, bazı bölgelerimizde nerede ise hiç göl bulunmamaktadır. Özellikle Doğu Anadolu’da Van gölü çevresi, İç Anadolu’da Tuz gölü çevresi, Marmara bölgesinin güney kesimleri ve bir bölümü Ege bir bölümü Akdeniz bölgesinde yer alan Göller Bölgesi, ülkemizdeki göllerin yoğunluk kazandığı alanlardır.

Türkiyedeki göller ve bölgeleri


Turkiye'de goller
Sapanca Gölü
Marmara bölgesi gölleri açısından oldukça zengin bir bölgedir. Marmara bölgesinde büyüklü küçüklü birçok doğal ve yapay göl bulunmaktadır. Özellikle Güney Marmara'da sulama amacı ile oluşturulmuş birçok gölet ve baraj gölü bulunmaktadır. Bölgede yer alan belli başlı göllerimiz; Büyükçekmece, Küçükçekmece, İznik, Sapanca, Uluabat, Manyas ve Durusu gölleri olarak sayılabilir.

Ege bölgesi doğal göller açısından zengin bir bölgemiz değildir. Ege bölgesi gölleri denildiğinde Bafa, Marmara ve Simav gölleri akla gelmektedir.

Karadeniz bölgemizde ise yine az sayıda ve küçük göller bulunur. Öne çıkan Karadeniz bölgesi gölleri Abant, Melen ve Çağa gölleridir. Karadeniz bölgemizde ayrıca yapay göller de bulunmaktadır. Çamlıdere, Hasan Polatkan ve Gökçekaya baraj gölleri bu göller arasındadır.

Turkiye'de goller
Tuz Gölü
İç Anadolu bölgesinde ülkemizin en büyük ikinci gölü olan Tuz gölü bulunmaktadır. Tuz gölü dışında öne çıkan diğer iç anadolu bölgesi gölleri ise Akşehir, Eber, Tuzla ve Seyfe gölleridir.

Akdeniz bölgesi göller bakımından zengindir. Bölgenin önemli gölleri Antalya bölümünde yer almaktadır. Başlıca Akdeniz bölgesi gölleri Beyşehir, Burdur, Eğirdir, Acıgöl ve Suğla gölleridir. Bu göllerin oluşturduğu bölgeye Göller Yöresi de denmektedir.

Doğu Anadolu bölgesinde göller daha çok fay hatları üzerinde oluşmuştur. Ülkemizin en büyük gölü olan Van gölü Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Van gölü dışındaki önemli Doğu Anadolu bölgesi gölleri Hazar, Nemrut, Çıldır, Erçek, Nazik, Balık ve Haçlı gölleridir. Ayrıca bölgede doğal göller dışında Karakaya ve Keban baraj gölleri de yer almaktadır.

turkiyede goller
Van Gölü
Güneydoğu Anadolu bölgesinde doğal göl diyebileceğimiz göl bulunmamakta, Dicle ve Fırat gölleri üzerinde yapılandırılmış baraj gölleri bulunmaktadır. Ülkemizin en büyük baraj gölü olan Atatürk Baraj gölü bu bölgededir. Ayrıca Karakaya, Keban, Birecik, Karkamış ve Ilısu baraj gölleri de Güneydoğu Anadolu bölgesi gölleri dendiğinde mutlaka hatırlanmalıdır.

Türkiyedeki göller ve özellikleri


Genişlikleri ve derinlikleri açısından farklılık gösteren göllerimizin tuz oranları (tuzluluk oranları) da farklıdır. Göllerimiz içerisinde tuzluluk oranı en az olanlar, dışarıya akıntısı bulunanlardır. Ayrıca yükselti ile beraber doğuya gidildikçe Türkiyedeki göllerin yüksekliği de doğal olarak artmaktadır. Örnek vermek gerekirse denize daha yakın olan Bafa gölünün yüksekliği 2 metre, dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut gölünün yüksekliği ise 2247 metredir. Harita üzerinde bakıldığında Bafa gölü Ege bölgesinde, Nemrut gölü ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır.
Turkiye'de goller
Bafa Gölü

Ek olarak ülkemizdeki göller sularının içerdiği kimyasallar açısından da farklılık göstermektedir. Yine örnek vermemiz gerekirse Ulubat ve Beyşehir göllerinin suları tatlı, Tuz gölünün suları tuzlu, Van gölünün suları ise sodalıdır.

Göllerimiz, Türkiyemizin iklimine olan etkileri ve eşsiz birer ekosistem olmaları açısından da önem taşımaktadır. Özellikle tarım alanlarının sulanması, göl kenarlarında yer alan sazlık alanlardan yararlanılması, su ürünlerinin elde edilmesi ve göllerden çıkarılan tuz ile diğer kimyasal maddeler yönünden de göllerimiz önemli birer ekonomik kaynaktırlar.

Türkiyedeki göller, yapay ve doğal olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Yapay göller dendiğinde daha çok gölet ve baraj gölleri anlaşılmalıdır. Doğal göller ise oluşumları açısından volkanik, tektonik, doğal set gölleri, karstik ve buzul gölleri olarak sınıflandırılabilir. İsterseniz detay bilgilere oluşumlarına göre göller başlıklı incelememizden ulaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski