Scrolling box

Turkiyenin golleri
Türkiyede kaç göl var?

Türkiyedeki göller başlıklı yazımızda ülkemizin göller bakımında zengin bir ülke olmadığını belirtmiştik. Türkiyede kaç göl var sorusuna verilebilecek en sağlıklı ve doğru yanıtı sizler için DSİ Genel Müdürlüğü sitesinden araştırmaya çalıştık. Ancak öncelikle ülkemizdeki gölleri yapay ve doğal göller olarak kategorize etmemiz gerekti. İsterseniz bu konudaki detay bilgilere oluşumlarına göre göller başlıklı incelememizden ulaşabilirsiniz.

Türkiyede toplam kaç göl var

Yaptığımız araştırmalar sonunda Türkiyede 120 adetten fazla doğal ve 706 adet de baraj gölü bulunduğunu tespit ettik. Dolayısı ile Türkiyede kaç göl var dediğimizde yapay ve doğal göllerin tamamını toplama kattığımızda en az 826 adet göl bulunmaktadır diyebiliriz. Ancak yeni yapılan baraj gölleri ve göletler ile beraber bu sayının her geçen gün biraz daha arttığını da unutmamalıyız.

Türkiyedeki göller ve özellikleri

Göl sayısı açısından fakir olan ülkemizde göllerin toplandığı belli başlı dört alan bulunmaktadır. 

Bunlar: 

  1. Göller Yöresi (Burdur, Eğridir, Beyşehir ve Acıgöl’den oluşan havza) 
  2. Marmaranın güneyi / Güney Marmara (İznik, Sapanca, Kuş gölleri ve Ulubat gölü) 
  3. Van gölü ve çevresi 
  4. Tuz gölü ve çevresi  
Doğal gölleri baz aldığımızda ülkemizde en fazla doğal göl Akdeniz bölgesinde, en az göl ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Hatta Güneydoğu Anadolu göllerinin tamamı yapay / baraj gölüdür. Akdeniz bölgesinde daha çok karstik göller yaygındır. Ülkemizde en yaygın olarak bulunan göl yapısı ise tektonik göllerdir.


Türkiyedeki göllerin yükseklikleri ülkemizin doğusuna doğru artmaktadır. İçerdikleri kimyasalların yoğunluğuna göre bazı göllerimiz tatlı, bazıları tuzlu ve bazıları da sodalıdır. (Örneğin Van gölü için sodalı, isminden de anlaşılacağı üzere Tuz gölü için tuzlu bir göl olduğunu belirtebiliriz)

Göllerin iklim üzerindeki etkileri de çok büyüktür. Genelde iklim üzerinde ılımanlaştırıcı etkileri vardır.

Yorum

Daha yeni Daha eski